• Ana Sayfa
  • Haber
  • Maske Takma Zorunluluğu Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak? Maskeler Ne Zaman Çıkacak? Bakan Koca’dan Açıklama…

Maske Takma Zorunluluğu Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak? Maskeler Ne Zaman Çıkacak? Bakan Koca’dan Açıklama…

 Maske Takma Zorunluluğu Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak? Maskeler Ne Zaman Çıkacak? Bakan Koca’dan Açıklama…
Okunuyor Maske Takma Zorunluluğu Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak? Maskeler Ne Zaman Çıkacak? Bakan Koca’dan Açıklama…

Ülkemizde maske zorunluluğu, kapalı alanlarda geçerliliğini koruyor. Koronavirüs salgını ile hayatıma giren maskeler, salgına karşı koruma sağlıyor. Konuya yönelik sevindirici gelişme ise Sağlık Bakanı Koca’dan geldi. Peki, Maske takma zorunluluğu kalktı mı? Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? Maskeler çıkacak mı? İşte merak edilenler…

Korona virüs salgınının başından beri maske takmak zorunluluğu ve bir dizi önlem kararı alınmıştı. Ancak alınan önlemler aşılamanın hızlanması nedeniyle genişletilmeye başlanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca maske zorunluluğu hakkında son dakika açıklamalarda bulundu. Peki, Maske takma zorunluluğu kalktı mı? Maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? Maskeler çıkacak mı?

Maske Takma Zorunluluğu Kalktı mı, Ne Zaman Kalkacak?

Yeni tedbirler gelebilir mi sorusuna Bakan Koca, ‘Önümüzdeki hafta çarşamba gününe işaret ederek, ‘Gelecek hafta çarşamba günü mücadeleyi ve geldiğimiz noktayı, bundan sonra ne olacağını anlatacağımız bir basın toplantısı yapacağız. Bugüne kadar geldiğimiz noktayı ve bundan sonra ne yapılması gerektiğini daha net anlatan bir dönem olacak. Maske ve benzeri tedbirler ne zaman test yapılması gerektiği dahil olmak üzere birçok konu ele alınacak. Maskeyi nerede daha önemle takmamız gerektiğini anlatacağım’ dedi.

“Vaka Sayıları Düşüşe Geçecek”

Bakan Koca, omicron varyantına bağlı vaka sayılarının önümüzdeki haftadan itibaren düşüşe geçeceğini söyledi.

‘Vaka sayısı geçen hafta sonu itibarıyla pikini yapmış oldu. Önümüzdeki hafta daha aşağı doğru düşeceğini tahmin ediyoruz. Hastaneye yatışlar yüzde 28-30 kadar azaldı. Yoğun bakıma yatış da yüzde 15 oranında azaldı. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde belirgin düşeceğini düşünüyoruz.’

Hangi Ülkelerde Maske Zorunluluğu Kalktı?

İtalya Sağlık Bakanlığı son olarak 11 Şubat’tan itibaren ülke genelinde açık havada kalabalık olmayan ortamlarda maske kullanma zorunluluğunun kaldırılmasına karar verdi.

Hükümet, 24 Aralık 2021’den bu yana uygulanan açık alanda maske kullanma zorunluluğunu sonlandırdı.

Bu kapsamda restoranlar ile toplu etkinliklerde Kovid-19 aşı sertifikası, toplu taşıma araçları ve marketlerde maske zorunluluğu gibi kurallar, salgının risk durumuna göre tek seferde veya kademeli olarak hafifletilecek.

New York eyaleti, dün itibarıyla kapalı alanlarda maske zorunluluğunu kaldırdı. Ancak okul, hastane, otobüs ve benzeri alanlarda maske halen zorunlu olacak.

New Jersey, California, Connecticut, Delaware ve Oregon da aşılı kişiler için kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunu kaldırma kararı alan eyaletler arasında yer alıyor.

Massachusetts eyaleti ise okullarda maske zorunluğunu şubat sonunda kaldırılacak.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle