Luhansk Bölgesi Hedef Alındı: Milisler Anaokulunu Vurdu

 Luhansk Bölgesi Hedef Alındı: Milisler Anaokulunu Vurdu
Okunuyor Luhansk Bölgesi Hedef Alındı: Milisler Anaokulunu Vurdu

Rus basını Ukrayna’nın ateşkesi ihlal ederek TSİ 5:30 itibari ile bağımsızlığını ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti’ndeki dört bölgeye havan toplarıyla saldırdığını duyurdu. Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR), Ukrayna Kuvvetlerinin Donetsk’in eteklerini bombaladığını açıkladı. Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinde Rusya yanlısı milisler tarafından ateşlenen roketler kırsal bölgedeki bir anaokuluna isabet etmesi sonucu 2 sivil yaralandı.

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukrayna – Rusya sınırında. Diplomasi için umutları yeşerten açıklamalar ile barış ihtimali yeşerirken Rus basınından krizi yeniden en yüksek seviyeye çıkartacak bir iddia geldi.

“Anlaşma ihlal edildi”

Rus basını Ukrayna’nın ateşkesi ihlal ederek bağımsızlığını ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti’ndeki dört bölgeye havan toplarıyla saldırdığını duyurdu.

Ortak Kontrol ve Koordinasyon Merkezi’ne göre, Ukrayna ordusu Perşembe günü saat GMT 02:30’da (TSİ 5:30) Lugansk Halk Cumhuriyeti’ndeki dört bölgeye havan topları ve el bombaları ile saldırdı.

Adı açıklanmayan bir Rus yetkili Ukrayna’nın bu saldırı ile 2015’te üzerinde anlaşmaya varılan Minsk Anlaşması’nı ihlal ettiğini iddia etti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle