Hazine Yurt Dışında Ne Kadar Borçlandı: Talep Rekoru!

 Hazine Yurt Dışında Ne Kadar Borçlandı: Talep Rekoru!
Okunuyor Hazine Yurt Dışında Ne Kadar Borçlandı: Talep Rekoru!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 16 Şubat 2022 tarihinde uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

İhraç tutarı ne kadar oldu?

Hazine’den yapılan açıklamaya göre, 5 yıl vadeli (24 Şubat 2027) ihracın tutarı 3 milyar ABD Doları ve kira oranı %7,250 (Mid Swap + 524,7 baz puan) olarak gerçekleşti. İhraç tutarı 24 Şubat 2022 tarihinde hesaplara girecek.

İhraca 200’den fazla yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi. Kira sertifikasının %66’sı Orta Doğu, %12’si ABD, %12’si Birleşik Krallık, %5’i diğer Avrupa ülkeleri, %4’ü Türkiye ve %1’i Asya’daki yatırımcılara satıldı.

Talep rekoru kırıldı

Para Medya’da borçlanma için yapılan değerlendirmede, yüzde 7.25 getiriyi duyanların talep rekoru kırdığı açıklanırken, ihraca, 11 milyar dolara yakın talep geldiği ve bu rakamın Türkiye’nin bugüne kadar sukuk ihraçlarında ulaştığı en yüksek talep olduğu da belirtildi.

Sosyal medyada da yurt içinde döviz getirisi ile karşılaştırma yapıldı????

Sukuk nedir?

Sukuk, devlet ve şirketlere finansman sağlama aracı olarak ihraç edilen, yatırımcıya faizsiz sabit getiri imkanı sunan finansal sertifikalardır. Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olup, İslami hukuk prensiplerine uygun olarak hazırlanan İslami finansman kaynaklı bono olarak adlandırılmaktadır.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle