Bakan Koca Tarih Verdi: Maske Zorunluluğu Kalkacak mı?

 Bakan Koca Tarih Verdi: Maske Zorunluluğu Kalkacak mı?
Okunuyor Bakan Koca Tarih Verdi: Maske Zorunluluğu Kalkacak mı?

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni yol haritası önümüzdeki hafta kamuoyuna duyurulacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bilgi vereceklerini de açıkladı.

Haber Global’de yer alan bilgiye göre, Salgınla mücadelede yeni yol haritası önümüzdeki hafta kamuoyuna duyurulacak. Sağlık Bakanı Koca, maske zorunluluğunun kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bilgi vereceklerini de açıkladı.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Bazı Avrupa ülkelerinde açık alanda maske zorunluluğunun kaldırılması, aynı uygulamanın Türkiye’de ne zaman hayata geçeceği sorusunu akıllara getirdi.

Salgınla mücadelede yeni dönem için bir hafta sonrayı işaret eden Bakan Koca, ‘Gelecek hafta çarşamba veya perşembe günü bir basın toplantımız olacak. Salgınla mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonra neler yapılacağına ilişkin süreci anlatacağız. Maskelerin ne zaman çıkacağı konusu da dahil olmak üzere bundan sonra neler yapılacağını net bir şekilde ifade edeceğiz’ ifadelerini kullandı. Koca, ‘Bundan böyle hasta olana test yapılsın istiyoruz. Hasta olan maskesini takarak kendisini izole etmiş olsun’ dedi.

‘Vaka sayıları düşüşe geçecek’

Bakan Koca, omicron varyantına bağlı vaka sayılarının önümüzdeki haftadan itibaren düşüşe geçeceğini söyledi: “Vaka sayısı geçen hafta sonu itibarıyla pikini yapmış oldu. Önümüzdeki hafta daha aşağı doğru düşeceğini tahmin ediyoruz. Hastaneye yatışlar yüzde 28-30 kadar azaldı. Yoğun bakıma yatış da yüzde 15 oranında azaldı. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde belirgin düşeceğini düşünüyoruz.”

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı Turkovac’ın Türkiye genelinde yaygınlaştırılacağını söyledi. Turkovac’ın pazartesiden itibaren devlet hastanelerinin tamamında uygulanacağını açıkladı.

‘Gelecek haftadan itibaren sadece eğitim-araştırma veya şehir hastaneleri değil, ilçeler de dahil olmak üzere her devlet hastanesinde uygulanmaya başlayacak. Martta da omicron varyantına yönelik Turkovac aşısını tamamlamayı düşünüyoruz.’ Koca, Turkovac’ın iki haftaya kadar da aile hekimlerine dağıtılacağını söyledi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle