• Ana Sayfa
  • Haber
  • Erdoğan: ‘Elektrikteki Yüksek Tarife Rakamları Yeniden Değerlendirilecek’

Erdoğan: ‘Elektrikteki Yüksek Tarife Rakamları Yeniden Değerlendirilecek’

 Erdoğan: ‘Elektrikteki Yüksek Tarife Rakamları Yeniden Değerlendirilecek’
Okunuyor Erdoğan: ‘Elektrikteki Yüksek Tarife Rakamları Yeniden Değerlendirilecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. Erdoğan konutlardaki elektrik tarifesinin yeniden değerlendirileceğini, ayrıca esnaf için de konutlarda olduğu gibi kademeli tarifeye geçileceğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi. Erdoğan toplantı sonrası açıklama yaptı. 

Gıda ürünlerindeki KDV oranının yüzde 1’e düşürüldüğünü hatırlatan Erdoğan, ‘İstanbul’daki toplantıda iş dünyamızdan gıda başta olmak üzere tüm ürünlerde yüzde 7 KDV ve yüzde 7 kendi fedakarlıkları şeklinde en az yüzde 14’lük bir indirim beklediğimizi söyledim. Bakanlıklarımız KDV indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını yakından takip edecek, aksi yönde davranış sergileyen firmalara gereken yaptırımları uygulayacaktır’ dedi. 

Erdoğan ‘Hepimizin aynı gemiden olduğumuza ülkenin kazancından hep beraber faydalandığımıza göre yükü birlikte omuzlayacağız. Fedakarlığı sadece devletten beklemek gerçekçi değildir’ ifadelerini kullandı. 

Elektrik faturalarıyla ilgili yeni düzenleme yapılacağını belirten Erdoğan, ‘Geçtiğimiz Kabine toplantısında 150 kw olan en düşük tarife dilimini 210 kw’a yükseltmiştik. Ocak ayı itibarıyla tüketicilerin yüzde 64’ünün düşük tarifeden faydalandığını görülmektedir. Bugünkü toplantımızda vatandaşlarımızı daha da rahatlatacak yeni adımların kararını aldık. 210 kw saate kadarki düşük tarife ve üzerindeki yüksek tarife rakamları ilgili kurumlarımızca vatandaşlarımız lehine yeniden değerlendirilecektir. Küçük esnaf ve sanatkarı koruyacak şekilde benzer bir kademelendirme yapılacak. STK’ların elektriği ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecek’ dedi.

Vatandaşlara doğalgaz desteğin sağlanacağını da aktaran Erdoğan, ‘Doğalgaz tüketim desteğiyle ilgili hazırlıklar tamamlandı. 4 milyon hane için yılda 2 defada ödenmek üzere 450-1150 arasında değişen miktarlarda doğalgaz desteği sağlayacağız. Kronik hastaların bulunduğu haneler için bu rakama yüzde 5 ilave yapılacaktır. Başvurular cuma günü başlayacaktır’ dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle