• Ana Sayfa
  • Haber
  • BM Çevre Kirliliğine Karşı Uyardı: Koronadan Daha Fazla Can Kaybına Neden Olabilir

BM Çevre Kirliliğine Karşı Uyardı: Koronadan Daha Fazla Can Kaybına Neden Olabilir

 BM Çevre Kirliliğine Karşı Uyardı: Koronadan Daha Fazla Can Kaybına Neden Olabilir
Okunuyor BM Çevre Kirliliğine Karşı Uyardı: Koronadan Daha Fazla Can Kaybına Neden Olabilir

BM’nin yayımladığı raporda, dünyada çevre kirliliğinin bir yılda yol açtığı can kaybı sayısının Kovid-19 kaynaklı can kayıplarından daha fazla olduğu bildirildi.

trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı rapor yayımladı. Rapora ilişkin yazılı açıklama yapan BM Özel Raportörü David Body, Kovid-19’la mücadelenin başlamasından bu yana küresel çevre kirliliği risklerinin yönetiminin başarısız kaldığını belirtti.

Her yıl 9 milyon kişi hayatını kaybediyor

Body, Kovid-19’un şimdiye kadar 5,9 milyon can kaybına yol açarken haşere ilacı, plastik ve elektronik atıkların sebep olduğu çevre kirliliğinin her yıl en az 9 milyon kişinin erken ölmesine sebebiyet verdiğini, çevre kirliliğinin Kovid-19’dan daha ölümcül olduğunu kaydetti.

Polifloroalkil ve perfloroalkilin yasaklanmalı

Kovid-19’la mücadelenin çevre kirliliği gündemini ikinci plana atmaması gerektiğini vurgulayan Body, teflon tencere gibi ev ürünlerinde kullanılan ve kansere yol açan polifloroalkil ve perfloroalkilin gibi hammaddelerin kullanımının yasaklanması gerektiğini belirtti.

BM Çevre Programı’nın çevre kirliliğine dair raporu, BM İnsan Hakları Konseyi’nin gelecek ayki toplantılarında masaya yatırılacak.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle