• Ana Sayfa
  • Haber
  • Vergi Oranları Dudak Uçuklattı: Alkolden ve Sigaradan Ne Kadar Vergi Alınıyor?

Vergi Oranları Dudak Uçuklattı: Alkolden ve Sigaradan Ne Kadar Vergi Alınıyor?

 Vergi Oranları Dudak Uçuklattı: Alkolden ve Sigaradan Ne Kadar Vergi Alınıyor?
Okunuyor Vergi Oranları Dudak Uçuklattı: Alkolden ve Sigaradan Ne Kadar Vergi Alınıyor?

2022 yılına girilmesiyle birlikte alkol ve tütün ürünlerine gelen ÖTV zammı gündemde uzun bir süre konuşulan konular arasında yer aldı. Tekel bayilerde yüksek fiyatlar dolayısıyla yaşanan krizler, marketlerde alkol ürünlerinin alarma bağlanması gibi pek çok konu sosyal medyada olay olmuştu. Tüm ürünlerden alınan KDV’nin sigara ve alkoldeki yıllık tutarı ise dudakları uçuklattı. Peki alkol ve sigaradan ne kadar KDV alınıyor? İşte detaylar…

Alkol ve tütün ürünlerine gelen zamlar uzun bir süre konuşulmuştu. Tekel bayilerin yaşadıkları sıkıntılar da gündemde yer alan konular arasındaydı. ÖTV’nin zamlanması vatandaşların isyan etmesine sebep olmuştu. Alkol ve sigaradan elde edilen yıllık KDV geliri ise herkesi şaşkına çevirdi. İşte haberin detayları…

Vergiler Arttı

Geçen sene ocak ayında 79,2 milyar TL olan vergi gelirleri, bu senenin ocak ayında %86 artışla 147,4 milyar TL’ye yükseldi.

Devletin gelir vergisi hasılatı bu dönemde yüzde 55 artışla 17,7 milyar TL’den 27,5 milyar TL’ye yükselirken, kurumlar vergisi hasılatı 14,5 milyar TL olarak kayıtlara geçti.

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) hasılatı da yüzde 41 artışla 7,5 milyar TL’ye ulaştı. MTV’ye 2022 için yüzde 25 oranında zam yapılmıştı.

KDV Gelirlerinde Yükseliş

Ocak 2021’de 12,3 milyar TL olan dahilde alınan KDV hasılatı, Ocak 2022’de yıllık yüzde 80 artışla 22,1 milyar TL’ye yükseldiği görüldü. İthalde alınan KDV de yüzde 109’a ulaşan artışla 15,1 milyar TL’den 31,6 milyar TL’ye yükseldi.

Tütün ve Alkolde KDV Etkisi

  • Bu dönemde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) geliri de yüzde 38 artışla 16,1 milyar TL’den 22,2 milyar TL’ye yükseldi.

  • Tütün mamullerinden toplanan ÖTV bu dönemde yüzde 74 artışla 5,3 milyar TL’den 9,2 milyar TL’ye yükseldi.

  • Alkollü içkilerden toplanan ÖTV de yüzde 57 artışla 1,9 milyar TL’den 2,9 milyar TL’ye yükseldi.

  • Alkol ve tütün ürünlerinden toplanan ÖTV, yüzde 68 artışla 7,2 milyar TL’den 12,1 milyar TL’ye yükselmiş oldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle