• Ana Sayfa
  • Haber
  • Varlık Fonu’ndan Bir Aktarım Daha: Ziraat Bankası Sermaye Artırıyor!

Varlık Fonu’ndan Bir Aktarım Daha: Ziraat Bankası Sermaye Artırıyor!

 Varlık Fonu’ndan Bir Aktarım Daha: Ziraat Bankası Sermaye Artırıyor!
Okunuyor Varlık Fonu’ndan Bir Aktarım Daha: Ziraat Bankası Sermaye Artırıyor!

Kamu bankalarında sermaye artışı hamlesi Ziraat Bankası ile devam etti. Varlık Fonu tarafından bankaya sermaye aktarılacak.

Karlarda düşüş!

Vakıfbank ve Halkbank’ın ardından kamu bankalarındaki sermaye artış hamlesine Ziraat Bankası da eklenerek, sermayesinin 21,8 milyar TL artışla 34,9 milyar TL’ye çıkarılmasına karar verildi.

Bankanın finansal sonuçlarının açıklamasında verilen bilgiye göre sermayesinde artışın tamamının Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. tarafından nakden ödenmek üzere yükseltilmesine karar verildiği belirtildi.

Söz konusu sermaye artışına ilişkin sürecin devam ettiği vurgulandı.

Ziraat Bankası’ndan KAP’a yapılan açıklamaya göre, geçen yıl konsolide olmayan net dönem karı yüzde 19,6 oranında düşüşle 6 milyar 291 milyon 309 bin TL olarak açıklandı. Banka bir önceki yıl 7 milyar 825 milyon 19 bin TL kar açıklamıştı.

Ziraat Bankası, konsolide dönem karını ise 7 milyar 918 milyon 978 bin TL olarak açıkladı. Bir önceki yıl konsolide kar 9 milyar 651 milyon 452 bin TL seviyesinde bulunuyordu.

Daha önce ne olmuştu?

Kamu bankalarının sermaye artışı konusunda ilk adımlar 9 Şubat tarihinde Halkbank ve Vakıfbank’tan gelen açıklamalarla atılmıştı.

İki bankaya da ayrı ayrı 13,4 milyar TL’lik sermaye enjeksiyonu kararı verilmişti.

Bununla birlikte Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na 1,5 milyar TL, Emlak Katılım Bankası’na da 500 milyon TL’lik sermaye niteliğinde kredi sağlanması kararlaştırılmıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle