Rusya Saldırmayacak mı? Kriz Bittiyse Borsalarda Yön Ne Olacak?

 Rusya Saldırmayacak mı? Kriz Bittiyse Borsalarda Yön Ne Olacak?
Okunuyor Rusya Saldırmayacak mı? Kriz Bittiyse Borsalarda Yön Ne Olacak?

Günlerdir Rusya-Ukrayna kriziyle yatıp kalkıyoruz. Rusya saldırdı mı? ABD zorluyor mu derken, Fed tarafından da sıkıştırılan piyasalarda acılar bitiyor mu?

Bank of America anketleri ne anlatıyor?

Borsalarda toparlanma ne zaman?

Bank of America’nın (BofA) aylık fon yöneticileri anketi, Ukrayna Krizi bitse de, hisse senetlerinin toparlanmasının zaman alacağını vurguladı. Para Analiz’in aktardığına göre, toplam 1 trilyon dolar varlık yöneten 314 fon yöneticisinin katıldıkları ankette yatırımcıların yaklaşık yüzde 30’u 2022’de hisse senetlerinde ayı piyasası beklediklerini ifade ettiler.

Credit Suisse, Ukrayna Krizi sıcak çatışmaya dönerse, hisse senetlerinin %10 daha düşeceği uyarısını yayınladı.

Boğalar tarafınsa yer alan JP Morgan stratejisti Marko Kolanovic ise yatırımcıların parasal sıkılaştırma kaygısının pik yapıp, yakında gerileyeceğini iddia etti: “Piyasalar Fed başta parasal sıkılaştırmayı bol bol fiyatladı. Artık acı çekme döneminin sonu geliyor”.

Teknolojiden çıkış mı var?

Bank of America’nın fon yöneticileri anketi, katılımcıların 4-10 Şubat haftasında teknoloji sektörü hisselerinin ağırlığını azalttığın gösterdi. Teknoloji sektörü hisselerinin ağırlığında düşüş son 16 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Portföylerde teknoloji sektörü hisselerinin payı Ağustos 2006’dan bu yana görülen en düşük seviyeye indi. Teknoloji hisselerinde uzun pozisyonun portföylerdeki oranı Şubat ayında, Ocak ayındaki yüzde 39’dan yüzde 28’e geriledi.

Portföylerde en fazla tercih edilen varlık ise yüzde 38 ile nakit oldu. Nakdin portföylerdeki oranı Mayıs 2020’den bu yana yüzde 5,3 yükseldi.

Toplam 1 trilyon dolar varlık yöneten 314 fon yöneticisinin katıldıkları ankette yatırımcıların yaklaşık yüzde 30’u 2022’de hisse senetlerinde ayı piyasası beklediklerini ifade ettiler.

Market Watch da BofA fon yöneticileri anketini haber yaparken, anketten şu detayı öne çıkardı: Ukrayna Krizi’nin daha kötüye gitmesi ve Fed’in kararlı parasal sıkılaştırmada ısrar etmesi durumunda, S&500 %15 daha düşebilir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle