• Ana Sayfa
  • Haber
  • İBB ‘Terörist Personel’ İddiasını İçişleri Bakanlığı’na Sordu: ‘İsimlerini Veremeyiz’

İBB ‘Terörist Personel’ İddiasını İçişleri Bakanlığı’na Sordu: ‘İsimlerini Veremeyiz’

 İBB ‘Terörist Personel’ İddiasını İçişleri Bakanlığı’na Sordu: ‘İsimlerini Veremeyiz’
Okunuyor İBB ‘Terörist Personel’ İddiasını İçişleri Bakanlığı’na Sordu: ‘İsimlerini Veremeyiz’

İBB Meclisi’nde, büyükşehirde 557 terör bağlantılı personelin işe alındığı iddiası tekrar gündeme geldi. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, bu konuyu İçişleri Bakanlığı’na sorduklarını ve kendilerine “kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında isimlerin verilemeyeceği” yönünde yanıt geldiğini açıkladı. Balyalı “Teröristi koruyan bir anlayış mı var diye kendi kendimize sormadık değil. Eğer belediyede bırakın 557’yi 1 tane bile terörle ilişkili kişi varsa yakasından tutup kapının önüne koymasını en başta biz biliriz” dedi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, İBB Meclisi Şubat ayı oturumlarının ikinci birleşimi Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumun başında gündeme geçilmeden önce soru önergeleri verildi. AKP’li Meclis Üyesi Fatih Aydoğan verdiği soru önergesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İBB’de terör bağlantılı 557 kişinin işe alındığı iddiasını tekrar gündeme getirdi, bu kişiler hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu.

Bakanlık isimleri vermedi

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Bu konuların hepsini bakanlığa sorduk. Bakanlıktan yanıt geldi. Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında isimlerin verilemeyeceği ifade edildi. Teröristi koruyan bir anlayış mı var diye kendi kendimize sormadık değil. İBB’de terörist falan yok, terörist arayanlar başka yerlere baksınlar. İBB, 86 bin çalışanının İstanbul’a emek verdiği çok önemli bir kurumdur. Sürekli 86 bin çalışanımızı töhmet altında bırakan ve terörist yaftası yapıştırtan anlayışı reddediyoruz. Şu ana kadar ne İçişleri Bakanlığı’ndan ne valilikten sorularımıza yanıt alamadık. 557 kişi; şu örgüt üyesi, bu örgüt üyesi iddiası doğru değil. Bu konuda da bize bilgi, tebligat hiçbir şey yok” dedi.

‘Yakasından tutar atarız’

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin bu konuda İBB’de başlattığı teftiş süreci hakkında bilgi veren Balyalı “Kendilerine istedikleri şekilde istedikleri süre zarfında 2019’da bugüne kadar bütün işe giriş ve çıkış bilgileri eksiksiz ulaştırıldı. Sayın müfettişler konuyu inceliyorlar. Yaklaşık 1-1.5 aydır inceleme devam ediyor. Şu ana kadar bize müfettişlerden gelen bir bilgi de yok. Arkadaşlarımız bunu sulandırılmış bir siyasetin malzemesi olarak kullanacaklarına müfettişlerin teftiş sürecine saygılı olmaları gerekiyor. Bunu artık başka mecralara çekmenin anlamı yok. Müfettişlerimizin alacağı kararlara saygılıyız. Onların raporlarını da göreceğiz, değerlendireceğiz. Eğer belediyede bırakın 557’yi 1 tane bile terörle ilişkili kişi varsa yakasından tutup kapının önüne koymasını en başta biz biliriz” diye konuştu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle