• Ana Sayfa
  • Haber
  • Erdoğan BAE’de Gençlere Seslendi: ‘Yüzüncü Yılda Ay’a Sert İniş Gerçekleştireceğiz’

Erdoğan BAE’de Gençlere Seslendi: ‘Yüzüncü Yılda Ay’a Sert İniş Gerçekleştireceğiz’

 Erdoğan BAE’de Gençlere Seslendi: ‘Yüzüncü Yılda Ay’a Sert İniş Gerçekleştireceğiz’
Okunuyor Erdoğan BAE’de Gençlere Seslendi: ‘Yüzüncü Yılda Ay’a Sert İniş Gerçekleştireceğiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin gelecek yıl milli ve özgün roketiyle aya sert iniş gerçekleştireceğini belirterek, ‘Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile uzay ajanslarımızın önümüzdeki dönemde etkin iş birliği yapması ve tecrübe paylaşımında bulunması müşterek menfaatlerimize olacaktır.’ dedi.

Erdoğan, Dubai Expo’da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Pavilyonu’nda dün gençlerle bir araya geldi.

Buradaki konuşmasına, BAE’nin geleceği olan gençlerle buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Erdoğan, nerede olursa olsun, gençlerle bir araya gelişlerinde, her sohbetlerinde İslam dünyasının geleceğine dair umutlarının arttığını söyledi.

‘Türkiye ile BAE gençliği arasındaki irtibatı ve iş birliğini güçlendirmeliyiz’

Türkiye’de ‘TEKNOFEST gençliği’ diye tarif ettiği bu gençliğin, önüne çıkarılan engelleri aşa aşa yoluna kararlılıkla devam ettiğini belirten Erdoğan, ‘Sizlerin hayata umut ve heyecanlı bakmanız, bize de yeni hedefler için cesaret ve ilham aşılıyor. Sizlerden aldığımız güçle biz de daha güzel, daha müreffeh, daha huzurlu bir dünyanın tesisi için gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Bu anlayışla Türkiye ile BAE gençliği arasındaki irtibatı ve iş birliğini güçlendirmek için yeni adımlar atıyoruz.’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda Abu Dabi’de ‘gençlik alanında iş birliğine dair mutabakat muhtırasının’ imzalandığını hatırlatarak, böylece, gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri yolunda önemli bir eşiğin daha aşıldığının altını çizdi.

‘Türkiye ile BAE arasında gönül elçileri olarak hareket etmenizi bekliyoruz’

Gençlerin de bu mutabakatın ruhunu hayata geçirme yönünde gereken çabayı göstereceğine inandığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

‘Gençler olarak sizlerden, Türkiye ile BAE arasında gönül elçileri olarak hareket etmenizi bekliyoruz. İki dost ve kardeş ülke olarak geniş bir yelpazede ciddi iş birliği imkanlarına sahibiz. Özellikle uzay programları ve yenilikçi teknolojiler alanlarında benzer vizyonları paylaştığımızı görüyorum. Uzun süreli bir planlama ve çalışmanın ürünü olan Milli Uzay Programımızı geçtiğimiz sene açıkladık. İnşallah Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yani gelecek sene milli ve özgün roketimizle aya sert iniş gerçekleştireceğiz. Uzay programımızı açıkladığımız günlerde BAE de ‘Umut’ olarak adlandırdığı Mars misyonunu gezegenin yörüngesine başarıyla yerleştirmişti. O dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Sayın Bakan Amiri’nin sosyal medya üzerinden iki ülkenin uzay programlarına karşılıklı takdirlerini ifade etmesi, dostluğumuzun baki olduğunu tüm dünyaya göstermişti. Geçtiğimiz günlerde yörüngedeki birinci yılını tamamlayan ‘Umut’, esasen hepimizin umudunu temsil ediyor.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle