• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun: O Kadın Filmiyle Sezen Aksu Şarkılarına Romantik Bir Yolculuk Yapıyoruz

Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun: O Kadın Filmiyle Sezen Aksu Şarkılarına Romantik Bir Yolculuk Yapıyoruz

 Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun: O Kadın Filmiyle Sezen Aksu Şarkılarına Romantik Bir Yolculuk Yapıyoruz
Okunuyor Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun: O Kadın Filmiyle Sezen Aksu Şarkılarına Romantik Bir Yolculuk Yapıyoruz

Yönetmenliği ve senaristliği Korhan Bozkurt tarafından yapılan, yapımcılığını ise Ahmet Çelenk’in üstlendiği O Kadın filmi vizyona girdiği tarihte çokça dikkat çekmişti. Öyle ki ilginç öykü anlatım tekniğiyle bu film, hala merak edilenler arasında yer almayı sürdürüyor. 2007 yılında vizyona giren film, romantik drama türünde. 5.5/10 IMDb puanına sahip film, özellikle Sezen Aksu hayranlarının büyük beğenisini topladı. Çünkü film aslında Sezen Aksu’nun şarkılarından oluşturulmuş orijinal bir kurguya sahip. Haydi, Tardu Flordun ve Selin Demiratar’ın başrolleri paylaştığı O Kadın hakkında diğer detaylara ve merak edilenlere şöyle bir göz atalım.

Filme Sezen Aksu şarkıları damga vurdu.

O kadın filmi Sezen Aksu’nun en sevilen şarkılarından oluşturulmuş bir hikayeye sahip. Filmi ilgi çekici kılan yönü de büyük ölçüde bu şarkılar. Karakterlerin hikayelerini repliklerle değil, şarkılarla öğreniyoruz bu durum da seyir keyfine ayrı bir tat katıyor. Filmde toplamda 5 dakika gibi bir süre boyunca karakter diyalogları duyuyoruz. Bu diyalog usta oyuncu Erol Günaydın ve Nefise Karatay’ın can verdikleri karakterler arasında geçiyor. Geri kalan yerlerde filmin her sahnesi, özel olarak seçilen Sezen Aksu şarkıları ile hikayenin oluşacağı şekilde organize edilmiş.

Dev oyuncu kadrosuyla nefis bir yapım.

Filmin farklı kurgusunun yanı sıra dev oyuncu kadrosu da oldukça dikkat çekici. Başrollerde yer alan Selin Demiratar ve Tardu Flordun’ın yanı sıra usta oyuncu Erol Günaydın, Şebnem Dönmez, Burak Hakkı, Başak Sayan, Kamil Güler, Nefise Karatay ve Burhan Öçal gibi isimler oyunculukları ile göz dolduruyor.

Sezen Aksu film için yeni bir şarkı bile besteledi.

14 Aralık 2007’de ilk kez seyirci karşısına çıkan O Kadın filmi 89 dakikalık kusursuz bir romantik dram filmi. İzlerken adeta içinde kayboluyor ve kendinizi anlatılan aşk hikayesinin ortasında buluveriyorsunuz. Sezen Aksu film için özel bir şarkı yazdı ve şarkı filmin en sonunda yer aldı. Bu da yapımın özel detaylarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sahne arkasındaki kadro da oldukça dikkat çekici.

Filmin senaristi ve rejisörü Korhan Bozkurt. Görüntü yönetmenliğini ise Tolga Bozkurt üstlendi. Videotek Yapım’ın ellerinden çıkan yapımda dikkat çekne ve beğeni toplayan kostüm tasarımları Sibel Karakaşlı tarafından yapıldı. Filmin senaryo yazımının tamamlanabilmesi 2 yıl, hazırlık süreci 1 yıl, çekimlerinin ise İstanbul’da 7 hafta sürmüş. Filmin oyuncu kadrosu kadar kamera arkasındaki kadrosu da oldukça başarılı bir iş ortaya çıkarmış.

Gelelim filmin konusuna.

Aslında O Kadın, alışık olduğumuz bir hikayeye sahip. Film konusundan ziyade anlatım biçimi ve kurgusuyla fark yaratıyor. Konu ise genel olarak şöyle: Yeşim çocukluğu pek de parlak geçmemiş olan genç bir moda tasarımcısı. Kariyerinde son derece başarılı olan ve zengin sevgilisi Bülent ile evlenme hazırlıkları yaparken hayattan beklentilerini sorgulayan bir kadın. Yeşim’in kafası tam karışmışken karşısına çıkan bir müzisyen işleri bir anda bambaşka bir noktaya getiriyor. Elbette, Okan ve Yeşim arasında tutkulu ve romantik bir aşk hikayesi başlıyor. Ancak hiçbir şey o kadar kolay değil. Film boyunca sık sık heyecanlanacak, sık sık hüzünleneceksiniz

Filmde aslında bir kitabı da okuyoruz.

Filmin en hoş yanlarından biri ise aslında bir kitap yazım sürecine tanıklık ediyor olmamız. Engin Günaydın ve onun asistanı Nefise Karatay, filmde Yeşim’in hikayesini kaleme almak için bir araya geliyor. Yeşim’in hikayesini her ayrıntısına kadar bilen Engin Günaydın’ın hikayeye dahil bir karakter olup olmadığını ise merak edeceğinizi garanti ediyoruz.

Filmde yer verilen Sezen Aksu şarkıları hayranlık uyandırdı.

Filmde Sezen Aksu şarkılarından harika bir kolaj sunuluyor. Bu şarkılar: Erkekler, Bir Zamanlar Deli Gönlüm, Sızı, Seni Yerler, Ruhuma Asla, Gidemem, Onu Alma Beni Al, Her Şeyi Yak, Şarkı Söylemek Lazım, Unut, Gelen Gideni Aratır, Ben Sende Tutuklu Kaldım, Herkes Yaralı, Biliyorsun, Beşik, Dört Günlük Bir Şey, Yarası Saklı ve Küçüğüm.

Müziğe ve romantizme doymak isteyenleri O Kadın ile baş başa bırakalım.

Sezen Aksu aşk dolu ve melankolik dünyasını ünlü oyuncuların keyifli performansları ile izleyebileceğiniz O Kadın, romantizm tutkunlarının favorilerinden. Siz de müziğin ve aşkın doruklarında gezinmek istiyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle