• Ana Sayfa
  • Haber
  • Sağlık Bakanlığı Yetkilileri Açıkladı: Maskelere Ne Zaman Veda Edeceğiz?

Sağlık Bakanlığı Yetkilileri Açıkladı: Maskelere Ne Zaman Veda Edeceğiz?

 Sağlık Bakanlığı Yetkilileri Açıkladı: Maskelere Ne Zaman Veda Edeceğiz?
Okunuyor Sağlık Bakanlığı Yetkilileri Açıkladı: Maskelere Ne Zaman Veda Edeceğiz?

Sağlık Bakanlığı yetkilileri pandeminin seyriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Maskenin ne zaman çıkarılacağına da değinen yetkililer tarih verdi.

Son dönemde yoğun bir Omicron baskısı altında olan Türkiye için umut verici sonuçlar gelmeye başladı. Salgının hızı yavaşlarken günlük testlerin pozitif çıkma oranları da düştü. Pik noktayı gördükten sonra mart ayının ortasından itibaren vakaların hızla düşmesi bekliyor. Yaz aylarında maskelere veda edilebileceği bile konuşuluyor.

Son haftalarda rekor üstüne rekor kıran günlük vaka sayılarında bir duraksama başladı. Salgının hızı düşüşe geçti. Test pozitiflik oranları son günlerde yüzde 20’nin altına inerken (yüzde 24’lere kadar çıktı) virüsün üretme katsayısı ise 0.91’e düştü.

Yeni dalganın birkaç hafta plato çizip hızla inişe geçmesi, önümüzdeki ayın ortasından itibaren bu düşüşün çok hızlanması bekleniyor.

Maskeler ne zaman çıkacak?

Salgının gidişi iyimser senaryoları daha da destekliyor.

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre,  yeni bir varyant çıkmaması, havaların da ısınması ile açık mekanların kullanılmasıyla rakamların iyice düşmesi ve buna bağlı olarak kontrollerin azalması bekleniyor. Yaz aylarında ise maskeye bile veda edilebileceği ifade ediliyor. Aynı zamanda günlük vaka tablolarının da yayınlanmasına gerek kalmayacağı belirtiliyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle