• Ana Sayfa
  • Haber
  • Putin’in Hedefi Rus Yanlısı Hükümet: Ukrayna’yı İşgal Planı ‘Çok Kanlı Olabilir’

Putin’in Hedefi Rus Yanlısı Hükümet: Ukrayna’yı İşgal Planı ‘Çok Kanlı Olabilir’

 Putin’in Hedefi Rus Yanlısı Hükümet: Ukrayna’yı İşgal Planı ‘Çok Kanlı Olabilir’
Okunuyor Putin’in Hedefi Rus Yanlısı Hükümet: Ukrayna’yı İşgal Planı ‘Çok Kanlı Olabilir’

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal için çok boyutlu bir plan hazırladığı, buna göre Rus askerlerinin önce Belarus ve Kırım’dan Ukrayna’ya girip ardından ülkenin doğusundan Kiev’e ulaşarak son darbeyi indireceği belirtiliyor. Kaynaklara göre Rusya lideri Putin Ukrayna’da Rusya yanlısı bir hükümeti iktidara getirmeyi planlıyor. Amaç kansız bir darbe olsa da kaynaklar işgal planının kanlı bir savaşa dönüşebileceğine dikkat çekiyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği iddiasıyla artan gerilim karşılıklı açıklamalarla son dönemde hızla tırmanırken, Batı basınında işgal planının ayrıntıları da paylaşıldı.

Sözcü’nün aktardığı habere göre Kremlin’deki komutanlar tarafından sunulan planlara göre Rusya, 130 bin askerle Ukrayna hükümetini devirmek için çok boyutlu bir plan hazırladı.

Daily Mail’e göre doğu sınırındaki hızla Ruslar Kiev’e ulaşıp hükümeti indirecek

İngiliz Daily Mail gazetesinin aktardığı plana göre Rusya önce Belarus ve Kırım’dan Ukrayna’ya girecek, daha sonra ülkenin doğu sınırında konuşlandırılan Rus askerleri hızla Kiev’e ulaşarak Ukrayna hükümetini indirecek.

Doğudan ülkeye girecek Rus askerleri, Ukrayna’nın doğudaki birliklerinin başkenti savunmak üzere Kiev’e ulaşmasını da engelleyecek.

Bu plan hız gerektirdiği için Rusya’nın daha hafif araçları ve silah sistemlerini tercih ettiği de söyleniyor.

Putin Rusya yanlısı hükümet istiyor

Batılı ülkeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da Batı yanlısı hükümeti devirip yerine Rusya yanlısı bir hükümet getirmeyi planladığını düşünüyor.

Rusya, halihazırda sınırlara yığdığı 130 bin askerle Ukrayna’yı farklı cephelerden kuşattı. 20 bin Rus askerinin de birliklere katılmak üzere hazır beklediği iddia ediliyor.

Bir kaynak, “Asker ve ekipman konuşlandırma düzeyi benzersiz ve çok endişe verici. Bunun amacı işgal. 15 Rus birliğinin daha Ukrayna sınırına doğru yola çıktığı tahmin ediliyor” dedi. Kaynak, hava ve deniz desteğinin de hazır olduğunu, Rusya’daki birçok askeri birimde tatillerin iptal edildiğini, Rus gemilerinin Karadeniz ve Akdeniz’de hazır beklediğini belirtti.

Askerler işgal için hazır

Rusya’daki muharebe birliklerinin yüzde 60’ının Ukrayna işgali için hazır durumda olduğu kaydedilirken, kaynaklar Rusya’nın Kiev’e hızla ulaşmak zorunda olduğunu ve planını buna göre yaptığını ifade ediyor.

Kaynaklara göre ayrıntılı işgal planı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sunulacak ve Putin işgalle ilgili nihai kararını verecek.

Kiev, Rus askerlerinin konuşlandırıldığı Belarus’un güney sınırına 240 kilometre uzaklıkta ve Rus birlikleri kente 6 saatte ulaşabilir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle