Güne Başlarken Bilmeniz Gerekenler: Piyasalar Neleri Fiyatlayacak?

 Güne Başlarken Bilmeniz Gerekenler: Piyasalar Neleri Fiyatlayacak?
Okunuyor Güne Başlarken Bilmeniz Gerekenler: Piyasalar Neleri Fiyatlayacak?

Yurt içinde dönemsel işgücü istatistikleri ve bütçe rakamlarının izleneceği yeni günde, yurt dışında ZEW endeksi ve ABD üretici fiyatları takip edilecek.

Dünyanın gündeminde manşette öne çıkanlar

Piyasaların ECB’nin bu yıl faiz artırımına gitmesini bekledikleri bir ortamda konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka’nın politikasında herhangi bir değişikliğin kademeli ocağını vurguladı.

Japon ekonomisi 2021 yılının son çeyreğinde, Omicron vakalarının hafiflemesinin tüketime destek vermesinin de etkisiyle güçlü büyüdü. Ancak büyüme beklentilerin biraz altında kaldı.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, yüksek enflasyon ve temel olarak güçlü ekonomi ile istihdam piyasası karşısında Fed’in faiz politikasını normalleştirmeye başlamasının vaktinin geldiğini söyledi.

Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Konseyi Başkanı Oleskiy Danilov, istihbarat verilerine göre Rusya’nın 16 ve 17 Şubat tarihlerinde ülkeye bir saldırı gerçekleştirmesini öngörmediklerini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Ukrayna’ya 1 milyar dolara kadar devlet borcu garantisi teklif ettiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Belarus’un Ukrayna sınırındaki Rus askeri varlığının arttığına işaret ederek Belarus’taki ABD vatandaşlarına bu ülkeden derhal ayrılmaları çağrısı yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Vladimir Putin’in, Ukrayna sınırına her geçen gün daha fazla askeri güç ve kabiliyet eklediğini söyledi.

G20 maliye bakanlarının bu hafta Jakarta’da yapacakları toplantıda, ABD ve Avrupa’da merkez bankalarının parasal sıkılaştırmaya yönelmelerinin etkilerine karşı gelişmekte olan piyasaların güçlendirilmeleri, desteklenmeleri çağrısı yapacaklar.

Yurt içi piyasaların gündeminde neler var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE’li iş insanları ve yatırımcılarla bir araya gelecek.

TÜİK, 2021 yılının son çeyrek dönemine ilişkin işgücü verilerini açıklayacak. Bir önceki çeyrek dönemde mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı yüzde 11,7 olarak açıklanmıştı (10.00).

TÜİK’in aynı saat duyuracağı diğer veriler tarım ürünleri üretici fiyatları ve ücretli çalışan istatistikleri olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ocak ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe rakamlarını yayımlayacak (11.00).

Hazine 11 ay vadeli bonoyu yeniden piyasaya sunarken, 2 yıl vadeli kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirecek.

Yurt dışı piyasaların gündeminde neler var?

Hollanda’dan gelecek dış ticaret verileri (08.30) ile güne başlayacak Avrupa piyasalarında yoğun bir veri akışı yaşanacak.

Finlandiya (09.00), Romanya (10.00), Macaristan, Slovenya (11.00), Hollanda (11.30), Polonya (12.00) ve Euro Bölgesi (13.00) 2021 yılı son çeyrek GSYH rakamları piyasalar tarafından takip edilecek. Euro Bölgesi için gelecek olan veri ikinci tahmin olacak. İlk tahminde GSYH dönemsel yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 olarak açıklanmıştı.

İngiltere’den Aralık ayına ilişkin işgücü rakamları açıklanacak. Ülkede işsizlik oranı Kasım ayı verileriyle yüzde 4,1 seviyesinde bulunuyor (10.00).

İspanya’da Ocak ayı final tüketici fiyatları verileri ile Aralık ayı konut satışları rakamları takip edilecek (11.00).

Euro Bölgesi’nde GSYH dışında Aralık ayı dış ticaret rakamları ile dördüncü çeyrek istihdam rakamları da izlenecek (13.00).

Günün en önemli verilerinden biri de Almanya’dan gelecek. Almanya’da Şubat ayına ilişkin ZEW ekonomik beklenti ve cari endeksi rakamları açıklanacak. Ocak ayında beklenti endeksi 51,7, cari endeksi -10,2 seviyesinde açıklanmıştı (13.00).

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Moskova’da bir araya gelecek.

Avrupa piyasalarında olduğu gibi ABD’de de piyasaları bekleyen önemli veriler bulunuyor. 2022 yılının ilk ayına ilişkin üretici fiyatları açıklanacak. Üretici fiyatları Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2, geçen yıl aynı aya göre yüzde 9,7 artış göstermişti (16.30).

Aynı saatte New York Fed imalat endeksi de açıklanacak. Endeks en son -0,7 ile negatif bölgeye geçmişti.

Arjantin’in Ocak ayına ilişkin enflasyon rakamları da takvimde yer alıyor. Tüketici fiyatları Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,8, geçen yıl aynı aya göre yüzde 50,9 yukarı gelmişti (22.00).

Günün son verisi ise ABD’nin Aralık ayına ilişkin sermaye hareketleri olacak (00.00).

Gece yarısından sonra ABD’de Senato Bankacılık Komitesi, Başkan Joe Biden tarafından Fed Yönetim Kurulu üyeliğine aday gösterilen 5 ismi oylayacak. Biden, Fed Başkanlığı görevi için Jeremo Powell’ı aday gösterirken, Fed Başkan Yardımcısı olarak Lael Brainard’ı, Fed Yönetim Kurulu üyeleri olarak da Sarah Bloom Raskin, Lisa Cook ve Philip Jefferson’u aday gösterdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle