• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ekonomi Paketi Neler Getirecek? KDV İndiriminin Etkisi Ne Kadar Sürecek?

Ekonomi Paketi Neler Getirecek? KDV İndiriminin Etkisi Ne Kadar Sürecek?

 Ekonomi Paketi Neler Getirecek? KDV İndiriminin Etkisi Ne Kadar Sürecek?
Okunuyor Ekonomi Paketi Neler Getirecek? KDV İndiriminin Etkisi Ne Kadar Sürecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ‘Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri’ tanıtım toplantısında yeni paketin detaylarını paylaştı. 

Tedbirler kapsamında 3 ana unsur bulunuyor. Yastık altı altın sistemi, KGF desteği ve KDV indirimi.

Paket neler içeriyor?

KGF destek paketinin de ayrıntıları ise 60 milyar TL’lik kefalet hacmi oluşturulduğunu bildiren Nebati, detayları şöyle paylaştı: ‘Yatırım destek paketi (25 milyar TL), ihracat destek paketi (25 milyar TL) ve işletme harcamaları destek paketi (10 milyar TL)olmak üzere 3 paketi devreye alıyoruz’ dedi.

KDV indirimini de Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Temel gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi ve Ticaret Bakanlığı indirimin fiyatlara yansıması için denetimlerini sıkılaştırma kararı aldı.

Ekonomistler nasıl değerlendiriyor?

Paketin açıklanması sonrasında bugün de Erdoğan, yurtdışı ziyareti öncesinde KDV’de denetimler ilgili de açıklama yaptı. Gözler marketlere çevrildi. 

KDV indiriminin fiyatlar etkisi, enflasyona etkisi, KGF’nin enflasyona etkisi gibi tüm detaylar da önem taşıyor. Bugün bu konuda ekonomistler bilgilendirme amaçlı yaptıkları yayınlarda tüm bunları anlattılar.

Prof. Dr. Burak Arzova kişisel Youtube kanalında paketin 3 unsurunun etkilerini değerlendirirken, Ekonomist Murat Sağman da KDV indirimlerinin ne kadar etki göstereceğini değerlendirdi. Prof. Dr. Emre Alkin de KDV indirimlerinin etkili olması için yapılması gerekenleri değerlendirdi.

Bakan Nebati’nin 3 lü Ekonomi Paketi Neler Getiriyor? – Prof.Dr. Burak ARZOVA

KDV indiriminin ömrü ne kadar? – Dr. Artunç Kocabalkan – Murat Sağman

KDV İndirimleri Hedefe Nasıl Ulaşır? Nasıl Ulaşmaz – Prof. Dr. Emre Alkin

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle