• Ana Sayfa
  • Haber
  • Danimarka, Yüksek Doğalgaz Faturaları Nedeniyle 320 Bin Haneye Yardım Yapacak

Danimarka, Yüksek Doğalgaz Faturaları Nedeniyle 320 Bin Haneye Yardım Yapacak

 Danimarka, Yüksek Doğalgaz Faturaları Nedeniyle 320 Bin Haneye Yardım Yapacak
Okunuyor Danimarka, Yüksek Doğalgaz Faturaları Nedeniyle 320 Bin Haneye Yardım Yapacak

Avrupa genelinde enerji krizi devam ederken Danimarka’da hükümet, yüksek doğalgaz faturaları nedeniyle 320 bin haneye 570’er dolar yardım sunma kararı aldı.

Sputnik‘te yer alan habere göre, Danimarka Enerji Bakanı Dan Jørgensen, yaklaşık 320 bin haneye ısıtma maliyetlerinin karşılanması için sübvansiyon verileceğini duyurdu. 320 bin hane, nüfusu 5.8 milyon olan ülkenin 2.6 milyonunu temsil ediyor.

Hane başına 570 dolar

Yeni plan kapsamında ihtiyaç sahibi haneler 3 bin 750 Danimarka kronu (yaklaşık 570 dolar) alacak. Yardımdan faydalanacak hanenin doğalgazla ısıtılan bir bölgede bulunması ve bu bölgelerin yıllık gelirinin 550 bin Danimarka kronunun (84 bin dolar) altında olması gerekiyor.

İhtiyaç sahiplerine ödemeler otomatik olarak yapılacak ve herhangi bir başvuru sürecine tabi olunmayacak.

Rekor düzeydeki gaz fiyatları, Avrupa genelinde hükümetlerin tüketicileri korumaya yönelik önlemlere milyarlarca euro ayırmasına neden oldu.

Çekya, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya, şimdiye dek benzer önlemlere başvuran ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’de durum ne?

Türkiye’deki doğalgaz yardımlarını ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçtiğimiz günlerde şu sözlerle açıklamıştı: 

‘Bu yıl elektrikte birinci kademede yaklaşık yüzde 50, doğagazda ise yüzde 75’lik devlet desteği devam etmektedir. Örneğin, 100 liralık elektrik faturasının 50 lirası, doğalgazda ise 100 liralık faturanın 75 lirası hükümetimiz tarafından karşılanmaktadır’

Dönmez, hükümetin dar gelirli vatandaşlar için son 3 yılda 2,1 milyon haneye toplamda 6,4 milyar liralık destek sağlandığına dikkati çekerek, şöyle devam etmişti:

‘Isınma yardımı alan hanelere destekler genişletilerek doğalgaz da dahil edilmiştir. Yaklaşık 3 milyar liralık doğalgaz desteğinden 4 milyon hane yararlanacak. Hane başı yıllık doğalgaz destek miktarı ise 450 ila 1150 lira arasında olacak. T

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle