Bakan Özer’den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

 Bakan Özer’den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması
Okunuyor Bakan Özer’den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ taslağını tüm kamuoyu ile paylaştıklarını ve tüm eğitim camiasının görüş bildirebilmeleri için askıya çıkardıklarını söyledi.

Bakan Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanması ve kanuna dayanarak hazırlanan ‘Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ taslağına ilişkin açıklama yaptı.

Kanunun 1960’lı yıllardan 7. Milli Eğitim Şurası’ndan itibaren, öğretmenlerin ve eğitim camiasının 60 yıllık, en büyük özlemi olduğunu ifade eden Özer, ‘Dün gece itibarıyla Öğretmenlik Meslek Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve böylece 60 yıllık özlem de sona ermiş oldu.’ dedi.

Yönetmelik taslağı öğretmenlerin ve eğitim camiasının görüşünü almak üzere askıya çıktı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yönetmelik sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmede ise, şu bilgileri paylaştı:

‘Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi ‘meb.gov.tr’ adresinden hazırlamış olduğumuz yönetmelik taslağını tüm kamuoyu ile paylaştık. Yönetmelik, ağırlıklı olarak adaylık kaldırma sınavı yerine aday öğretmenlerin gelişim destekli süreçleri, uzman öğretmenlikle ilgili düzenlenecek eğitimlerin kapsamı ve başöğretmenlikle ilgili süreçlerin nasıl olacağı gibi kanunda detaya ihtiyacı olan süreçleri tanımlayan çerçeve bir yönetmelik olacak ve ogretmenlikmeslekkanunu@meb.gov.tr adresinden de tüm paydaşlarımızın bu yönetmeliğin mevcut durumuna ilişkin görüş bildirebilmeleri için askıya çıkardık.

Buradan benim istirhamım, tüm öğretmenlerimizin, tüm yöneticilerimizin, tüm eğitim paydaşlarının görüşlerini samimi bir şekilde bu adres üzerinden göndermeleri. Yönetmelik taslağına görüş süresini 1 ay tutacağız ve 15 Mart’a kadar paydaşlarımız bu yönetmelikle ilgili görüşlerini Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşabilecekler. Bu süreç içerisinde diğer eğitim paydaşları ile ilgili görüş alma süreçleri de aktif olarak devam edecek. 15 Mart’a kadar gelen tüm görüşleri değerlendirerek yönetmeliğe son şeklini vereceğiz ve Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığımıza göndermiş olacağız. İnşallah bu yönetmeliği de hızlı bir şekilde yayımlayıp bu süreçleri başlatacağız.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle