• Ana Sayfa
  • Haber
  • Borsa İstanbul’da Gerginlik Fiyatlaması Hakim Olurken, Dolar ve Euro Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

Borsa İstanbul’da Gerginlik Fiyatlaması Hakim Olurken, Dolar ve Euro Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

 Borsa İstanbul’da Gerginlik Fiyatlaması Hakim Olurken, Dolar ve Euro Yeni Haftaya Nasıl Başladı?
Okunuyor Borsa İstanbul’da Gerginlik Fiyatlaması Hakim Olurken, Dolar ve Euro Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

ABD’li yetkililerin Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ilişkin cuma günkü açıklamaları sonrası, hafta sonunda atılan diplomatik adımlar yatırımcı güvenini yükseltmeye yetmedi.

Artan gerginlik sonrası emtia fiyatları son yılların en yüksek seviyelerine çıkarken, bu durumun ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği ihtimali de dikkati çekiyor.

Borsa İstanbul’da öne çıkan teknik seviyeler

Yurt içinde, cuma günü ABD pay piyasalarında düşüş derinleşmeden önce kapanan BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,61 değer kazancıyla 2.051,05 puandan tamamladı. 

Analistler, Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ilişkin gelişmelerin ana gündem maddesi olduğunu kaydederek, haftanın devamında yoğunlaşan veri takviminin de varlık fiyatları için önem arz ettiğini bildirdi.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi yanı sıra, ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarının takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.020 ve 1.990 seviyelerinin destek, 2.090 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Foreks Haber Anketine göre, Borsa’nın haftaya satıcılı bir seyirle başlaması bekleniyor.

ABD vadeli endeksleri artıda, Avrupa’da ise endeksler geriiyor

Cuma günün Wall Street’te yaşanan kayıplara gelen tepki alımları yeni haftanın ilk gününde ABD vadeli endekslerini yukarı taşıdı. Avrupa’da ise endeksler, Ukrayna-Rusya gerginliğinin bir sıcak çatışmaya dönüşebileceği endişeleri ile geriliyor.

Şu sıralarda vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi düne göre 57 puan, yüzde 0,16 artıda. S&P 500 vademi endeksi 7 puan yüzde 0,16,  Nasdaq 100 vadeli endeksi de 12,25 puan, yüzde 0,08 yükseldiler.

Avrupa’da ise FTSE 100 vadeli endeksi yüsde 0,58, FDAX yüzde 1,36 ve Eurostoxx 50 vadeli endeksi yüzde 1,53 düştü.

Analistler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması olasılığının enerji ve tarımsal emtia fiyatları yolu ile küresel enflasyonu ateşleyeceği endişelerinin yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirmeye başladığını ifade ediyor.

Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın bugün yapacağı sözle yönlendirmeler gündemin odağına yerleşmiş görünüyor.

Asya’da, Kovid-19 salgınında artan vaka sayıları, azalan küresel risk iştahı ve Çin’de emlak sektörüne yönelik endişelerle bugün pay piyasalarında negatif bir seyir izleniyor.

Dolar ve Euro yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar/TL ise cuma günü yatay seyirle 13,5118’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,52 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, dünya genelinde artan enflasyon baskısında enerji fiyatlarının halihazırda önemli rol oynadığını hatırlatarak, bu varlıkların fiyatlarında oynaklığın artmasının, para politikalarındaki belirsizliği de etkileyebileceğini ifade etti.

Tahvil piyasalarında geçen haftaya kadar etkili olan satış baskısı da artan jeopolitik risklerle azalırken, cuma günü ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 15 baz puan azalarak yüzde 1,94’e geriledi.

09.30 itibarıyla yeni haftaya başlarken, dolar/TL 13,5141, Euro/TL 15,3434 seviyesinden işlem gördü.

Spot altın fiyatı kar realizasyonları ile geriledi

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin sıcak bir çatışmaya dönüşebileceği endişeleriyle Cuma günü 19 Kasım’dan bu yana görülen en yüksek seviye olan 1865 dolar/ons’un test eden spot altın, yeni haftanın ilk gününde kar realizasyonları ile geriledi.

Spot altın fiyatı bu sabah Cuma gününe göre yüzde 0,36 kayıpla 1854,64 dolar/ons seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, spot altın fiyatının gerilemesinde ABD Hazine kağıdı getirilerinin  yükselmesinin de etkili olduğunu belirtiyorlar. 

Spot altında fiyatın 1872 dolar/ons direncini test etmesi olasılığı bulunduğu belirten analistler, aşağı hareketlerde destek olarak 1849-1841 dolar/ons aralığını gösteriyorlar.

Artan jeopolitik riskler sonrası yatırımcıların güvenli liman varlıklara talebinin arttığı görülürken, altının ons fiyatı cuma günü Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.865 doları görmesinin ardından günü yüzde 1,76 artışla 1.859 dolardan tamamladı. Altının ons fiyatı, yeni haftaya hafif gerileyerek başladı ve 1.853 dolar seviyesinde dengelendi.

Gram altın da haftaya 805 lira seviyelerinde başladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı endişeleri petrol fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor

Rusya’nın Ukrayna’ya bu hafta içinde saldıracağı yönünde ABD ve Almanya istihbaratlarından gelen iddialar petrol fiyatlarını 7 yılın zirvelerine taşımaya devam ediyorlar.

Yeni haftanın ilk gününde ICE’de Nisan vadeli Brent petrolünün varil fiyatı 96,16 dolar seviesine kadar yükseldi. Şu sıralarda Cuma gününe göre 1,30 dolar artışla 95,74 dolar seviyesinde.

NYMEX’de Batı Teksas petrolünün varil fiyatı da 1,47 dolar yükselerek 94,56 dolar seviyesine yükseldi.

OPEC+’nın üretmesi gereken seviyenin 900 bin varil/gün altında arz gerçekleştirdiği yönünde IEA raporu ve JP Morgan’ın OPEC’in arz açığını 1,2 milyon varil/gün olarak hesaplaması de petrol fiyatlarına destek veriyor.

Cuma günü 3 dolardan fazla artarak yüzde 3,5 yükselişle 93,9 dolara çıkan Brent petrolün varil fiyatı, yeni haftanın başlangıcında da yüzde 0,5 artışla 94,4 dolardan alıcı buluyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle