Putin ve Biden’dan 1 Saatlik Ukrayna Görüşmesi: Ne Konuştular?

 Putin ve Biden’dan 1 Saatlik Ukrayna Görüşmesi: Ne Konuştular?
Okunuyor Putin ve Biden’dan 1 Saatlik Ukrayna Görüşmesi: Ne Konuştular?

Rusya lideri Putin ile ABD Başkanı Biden, gündemdeki Ukrayna krizine ilişkin 1 saatlik bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray’dan gönderilen basın notuna göre Biden ile Putin arasındaki telefon görüşmesi ABD Doğu saatiyle 12.06’da (TSİ 20.06) tamamlandı. 

1 saat 2 dakika süren telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’ın yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay, görüşmenin içeriğine dair ilk bilgileri aktardı. ????

Ne olmuştu?

Dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın ‘Rusya Ukrayna’da işgale her an başlayabilir.’ şeklindeki açıklamasının ardından gözler bugün Biden ile Putin arasındaki görüşmeye çevrilmişti.

ABD yönetimi, Ukrayna’daki zorunlu olmayan diplomatik personelin ülkeyi terk etmesi talimatını vermiş, ayrıca ülkedeki 160 askerini de geri çekme kararı almıştı.

Putin, Macron ve Lukaşenko ile görüştü

Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de ‘güvenlik garantileri ve Ukrayna meselesi’ni görüştü.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Putin’in Macron ile yaptığı telefon görüşmesinin daha önce Moskova’da yapılan görüşmenin devamı olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, Rusya’nın güvenliği için uzun vadeli yasal garantilerin sağlanması ve Macron’un Ukrayna, ABD ve bir dizi Avrupa ülkelerinin yöneticileri ile yaptığı görüşmeler dikkate alınarak Ukrayna krizinin çözümündeki çıkmazın üstesinden gelme konularının görüşmede derinlemesine ele alındığı kaydedildi.

Putin görüşmede, ABD ve NATO’nun Rusya’nın güvenlik garantileri konusundaki girişimlerine somut bir cevap vermediğini vurgulayarak, Batı’nın Kiev’i Minsk Anlaşmalarını uygulamaya zorlama konusundaki isteksizliğini dile getirdi. Putin, bunu 10 Şubat’ta Berlin’de Normandiya Formatı’nda siyasi danışmanların başarısız sonuçlanan istişare toplantısının bir kez daha gösterdiğine dikkati çekti.

Putin ve Macron’un “Rusya’nın Ukrayna’yı sözde işgal planı” üzerinde kışkırtıcı spekülasyonlara bağlı durumu ele aldığı kaydedilen açıklamada, “Bu duruma Ukrayna’ya geniş çapta silah pompalanmasının eşlik etmesi, Ukrayna güvenlik güçlerinin Donbas’ta olası saldırgan eylemleri için ön koşullar yaratıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya ve Fransa arasında söz konusu meseleler hakkında diyaloğun en üst düzeyde devam edilmesinin kararlaştırıldığı görüşmede, İran nükleer anlaşmasına da değinildi.

Öte yandan Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile ‘güvenlik garantileri’ konusunu görüştü.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, iki liderin yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’nın güvenliği konusunda uzun vadede uluslararası yasal garantilerin geliştirilmesine yönelik teklifi hakkında ABD ve NATO’nun tepkisi konusunun ele alındığı kaydedildi.

İkili iş birliğinin daha da geliştirilmesiyle ilgili bazı konuların da ele alındığı görüşmede, daha fazla temas konusunda taraflar anlaşmaya vardı.

Rusya, Belarus ile, bu ülkenin topraklarında “Müttefik Kararlılığı-2022” ortak askeri tatbikatını sürdürüyor. 10 Şubat’ta başlayan tatbikat 20 Şubat’ta sona erecek.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle