• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kapalı Kapıların Ardında Konuşulanlar: Londra’nın Getirisi Olacak mı?

Kapalı Kapıların Ardında Konuşulanlar: Londra’nın Getirisi Olacak mı?

 Kapalı Kapıların Ardında Konuşulanlar: Londra’nın Getirisi Olacak mı?
Okunuyor Kapalı Kapıların Ardında Konuşulanlar: Londra’nın Getirisi Olacak mı?

Hazine Bakanı Nebati’nin Londra temasları bu haftanın ekonomi gündeminde en çok konuşulan konusu oldu. Toplantıdan dışarı sızan bir söylem, sonrasında bakanlık tarafından yalanlanırken Timothy Ash bile içeride konuşulanları açıklamadı kendi gündemini yarattı. 

İçeriden bilgi alanlar ise neler söyledi?

Timothy Ash dikkat çekmişti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra toplantılarının yankıları sürüyor. 

Toplantıdan sonra en çok konuşulan açıklamayı Ekonomist Timothy Ash yapmıştı. AKP’li bir yetkilinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri kaybetmesi halinde iktidarı sorunsuz olarak devredeceği şeklinde güvence verdiğini iddia etmişti.

Londra toplantısının ana sebebi nedir?

Cumhuriyet yazarı Barış Doster, ekonomi modelindeki cari fazla hedeflemesinin bu toplantının ana sebebi olduğunu öne sürerken, “Cari denge, aralık ayında 3.84 milyar dolar açık verdi. Son 1.5 yılın en yüksek aylık cari açığı oluştu. Hazine ve Maliye Bakanı’nın, Londra’daki finans çevreleriyle yaptığı toplantının asıl amacını açıklıyor aynı zamanda bu cari açık” dedi ve şöyle devam etti: “İzlenen ekonomi modelinin ısrarla yerli ve milli olduğunu öne süren iktidar; Katar’dan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden umduğunu bulamamış olmalı ki, bir kez daha Londra’nın finans çevrelerinde para arıyor. Bu görüşmeden sonuç çıkar mı? Çıkmaz”.

En taze ve ilginç iddia ise Korkusuz yazarı Ahmet Takan’dan geldi!

Ekonomi magazin!

Ankara kulislerinin nabzını tutan Takan, Londra toplantısı için şöyle yazdı:

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da gerçekleştirdiği temaslar allandı pullandı, yere göğe sığdırılamadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Toplam 2 gün süren görüşmelerde 18 varlık yönetim şirketi, 19 uluslararası kalkınma ve yatırım bankası ile 10’dan fazla özel sermaye, alt yapı ve girişim sermayesi fonu ve teknoloji şirketi katılım sağladı ve toplam 100’e yakın üst düzey yönetici ile görüşmeler gerçekleştirildi” dendi. Bol bol kalabalıklar halinde gülen yüz fotoğrafları paylaşıldı. Bizim buralara, Londra semalarından “parayı bulduk” gazı verildi. Bakan Nebati’nin Türkiye’de söyledikleri ile Londra’da konuştukları arasındaki çelişkilere hiç girmeyeceğim. Bol bol yapılan “düzeltme” açıklamalarından işe ayıkmış olmalısınız.

Antenlerimizin uzanabildiği kadarıyla, Bakan Nebati’nin Londra temaslarına baktım. Önce şu soruya cevap aradım; o kadar kalabalık içinde üst düzey bankacılar, üst düzey yatırım sektörü temsilcileri kimlerdi? İsimler neden açıklanmıyordu?.. Londra’daki temasları izleyen kaynaklarım, kalabalık fotoğrafların, organizasyonu yapan iktidara yakın 2 iş adamının “hatırı” için gerçekleştiğinin altını ısrarla çizdiler. Bakan Nebati ile görüşen ve “üst düzey” denilen bankacı ve yatırım sektörü temsilcilerinin neredeyse tamamı orta düzey yardımcı elemanlarmış. Türkiye masası şefleri gibi… O kadar kalabalık arasından Türkiye’ye para geliyor mu?. Sınırlı bir swap imkanı bile görünmüyormuş…

Yani?. Eski Kızılderili numaralarına devam!.

Biz yazanların yalancısıyız. Ekonomi haberleri trafik yapmayınca, mecburen ekonomi magazine geçtik.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle