6 Muhalefet Liderinden Tarihi Zirve: Masada Hangi Konular Var?

 6 Muhalefet Liderinden Tarihi Zirve: Masada Hangi Konular Var?
Okunuyor 6 Muhalefet Liderinden Tarihi Zirve: Masada Hangi Konular Var?

6 muhalefet partisi lideri, Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine Ankara’da bir araya geldi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün ilk kez bir çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Liderler toplantı için Ankara Ahlatlıbel’deki Çankaya Belediyesi Tesisleri’ne geldi.

Toplantının ardından ortak bir basın açıklaması yapılması beklenmiyor.

Masada hangi konular var?

BBC Türkçe‘den Ayşe Sayın’ın aktardığına göre liderlerin ‘yuvarlak masa’ toplantısında ana gündem maddelerinin ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ çalışması, seçimlere yönelik iş birliği olanakları, seçimin kazanılması halinde ‘parlamenter sisteme geçiş’ süreci planlaması ve cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği olması bekleniyor.

Sayın’a göre Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bir süre önce Kılıçdaroğlu ve Akşener’le ikili görüşmeler yaparak ‘Millet İttifakı’nın adının ve yapısının değiştirilmesi’ önerisinin de gündeme gelmesi olası görülüyor.

İYİ Parti’nin ‘marka değeri’ olduğunu belirttiği Millet İttifakı’nın isminin değiştirilmesine sıcak bakmadığı biliniyor.

CHP kurmayları ise liderler buluşmasında her şeyin konuşulabileceğine dikkat çekerek ‘Kategorik olarak ‘şunu konuşmayız, şu konuları ele alabiliriz’ gibi bir ön şartımız, kırmızı çizgimiz yok. Farklı siyasi geleneklerden gelen partilerin bir araya gelmesi son derece kıymetli. Sayın Davutoğlu da önerisini gündeme getirebilir, kabul görür, görmez o ayrı bir şey’ görüşünü dile getiriyor.

Ancak ittifakın yapısının nasıl olacağının konuşulması için öncelikle tarafların ‘ittifaka katılma konusunda irade beyanı’ ortaya koyması gerektiği vurgulanarak ‘Aynı masada oturduğumuza göre yarın öbür gün beraber yol yürüyebiliriz, fikir kafalarda oluştuysa bunlar konuşulabilir. Kabul görür, görmez, onu bilemeyiz ama konuşulur. Siyasi perspektifimize uygun her konu o masada konuşulur’ değerlendirmesi yapılıyor.

Görüşmelerin devamı gelebilir

Liderlerin bu ilk buluşmasının ardından devamının da geleceği ifade ediliyor. İttifakın nasıl genişleyeceği, seçim öncesi ve sonrası sürecin planlanmasının yanı sıra en kritik konulardan olan muhalefetin cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği konusunda görüş alışverişinde bulunulabileceği ifade ediliyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olma konusunda istekli olduğu uzun süredir konuşuluyor. 

Ancak ilk toplantıda kimin aday olacağı gibi kritik bir konuya girilmesi beklenmiyor, adayın kim olacağının ancak seçim sürecine girildiğinde netleşeceğine dikkat çekiliyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle