• Ana Sayfa
  • Haber
  • TYT ve AYT Baraj Puanı Kaldırıldı mı? İşte Üniversite Baraj Puanına Dair Tüm Ayrıntılar…

TYT ve AYT Baraj Puanı Kaldırıldı mı? İşte Üniversite Baraj Puanına Dair Tüm Ayrıntılar…

 TYT ve AYT Baraj Puanı Kaldırıldı mı? İşte Üniversite Baraj Puanına Dair Tüm Ayrıntılar…
Okunuyor TYT ve AYT Baraj Puanı Kaldırıldı mı? İşte Üniversite Baraj Puanına Dair Tüm Ayrıntılar…

Milyonlarca lise son sınıf öğrencisi bu sene TYT ve AYT sınavları için hazırlık yapıyor. Üniversite sınavı başvurularının başladığı şu günlerde ÖSYM’den bir son dakika açıklaması geldi. ÖSYM’de yapılan açıklamaya göre TYT ve AYT baraj puanı kaldırıldı. Milyonlarca öğrenci üniversite baraj puanı kaldırıldı mı? sorusunun ayrıntılarını merak ediyor. İşte üniversite sınavı baraj puanına dair detaylar…

Üniversite baraj puaı kalktı mı? sorusunun cevabı internette en çok aratılan konulardan biri oldu. ÖSYM’nin yaptığı son dakika duyurusuyla üniversite sınavları TYT ve AYT’de baraj puanı kalktı. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren üniversite baraj puanının detayları haberimizde…

Üniversite Baraj Puanı Kalktı mı? TYT. AYT Baraj Puanı Detayları…

Yükseköğretim Kurulundan yapılan açıklamada ‘2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırılmıştır’ denildi.

Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecektir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle