• Ana Sayfa
  • Sinema
  • İki Oyuncusu İşitme Engelli! Oscar’ın En Güçlü Adaylarından CODA’yı Yakından İnceliyoruz

İki Oyuncusu İşitme Engelli! Oscar’ın En Güçlü Adaylarından CODA’yı Yakından İnceliyoruz

 İki Oyuncusu İşitme Engelli! Oscar’ın En Güçlü Adaylarından CODA’yı Yakından İnceliyoruz
Okunuyor İki Oyuncusu İşitme Engelli! Oscar’ın En Güçlü Adaylarından CODA’yı Yakından İnceliyoruz

Sinema sektörü için yılın en büyük organizasyonlarından 94. Oscar Ödülleri adayları belli oldu. 2022 Oscar Ödülleri için adayların her biri birinden dikkat çekici. Geçen gün dört dalda adaylık kazanan Drive My Car filmini detaylıca incelemiştik. Bugünse En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu olmak üzere toplam 3 dalda adaylık elde eden CODA filmine göz atıyoruz. Hazırsanız detaylara geçelim;

Yılın en çok beklenen organizasyonlarından 2022 Oscar Ödülleri için adayların belli olmasıyla heyecan da başladı.

Geçtiğimiz günlerde Oscar’a dört dalda aday gösterilen Drive My Car filmi hakkında bilmemiz gerekenleri anlatmıştık.

Bugün de 94. Oscar Ödülleri’nde üç dalda adaylık elde eden CODA filmini mercek altına alıyoruz.

Öncelikle CODA’nın anlamına bakalım. İki farklı anlamı olan CODA, Children Of Deaf Adults’ın kısaltması ve ebeveynleri işitme engelli olup kendisi işitme engelli olmayan çocuklar için kullanılıyor.

Bir diğer anlamı ise müzikte portre üzerinde parçayı sona erdiren işaret.

Filmin konusu da isminde saklı. CODA, tüm aile fertleri işitme engelli olup kendisi duyma yetisini kullanabilen Ruby’nin, müzik tutkusunun peşinden gitmekle ailesinin sorumluluğunu üstlenmek arasında kaldığı sıkışmışlık üzerinden bir portre çiziyor.

Filmin yönetmen koltuğunda, Orange Is the New Black dizisinin yönetim ve senaryo ekinde de yer alan Siân Heder oturuyor.

Emilia Jones’un Ruby karakterine hayat verdiği filmin oyuncu kadrosunda Eugenio Derbez, Marlee Matlin, Troy Kotsur, Daniel Durant ve Ferdia Walsh-Peelo yer alıyor.

Gerçek yaşamında da işitme engelli olan Troy Kotsur, filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında adaylık elde etti. Böylelikle Oscar tarihinde bu dalda adaylık kazanan ilk işitme engelli birey oldu.

CODA’daki bir diğer oyuncu Marlee Matlin de gerçek yaşamında işitme engelli.

CODA, prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nin ABD Dramatik Yarışma’sındaki üç büyük ödülü birden kazanarak bu alanda bir ilke imza attı.

Ayrıca Jüri Özel Ödülü’nü de kazanarak festivalde dört ödülle ayrılmış oldu.

Apple’ın yayın haklarını 25 milyon dolara satın aldığı CODA, bu alanda da Palm Springs’in 22 milyon dolarlık rekorunu kırmış oldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle