• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kritik Operasyon: İran’ın İsrailli İş Adamına Suikast Planını MİT Önledi

Kritik Operasyon: İran’ın İsrailli İş Adamına Suikast Planını MİT Önledi

 Kritik Operasyon: İran’ın İsrailli İş Adamına Suikast Planını MİT Önledi
Okunuyor Kritik Operasyon: İran’ın İsrailli İş Adamına Suikast Planını MİT Önledi

İsrail İstihbarat Servisi Mossad, Kasım 2020’de İran’ın nükleer programının mimarı Muhsin Fahrizade’yi aracında öldürdü İran bu suikasta misilleme için aynı zamanda Türk vatandaşı da olan İsrailli işadamı Yair Geller’i hedefine koydu.

İran’ın suikast planının bir amacı da son dönemde olumlu adımlar atılan Türkiye-İsrail ilişkilerini rayından çıkarmaktı İran İstihbarat Servisi’nin 9 kişilik suikast hücresi, Geller’i evinde ve işyerinde adım adım izlerken MİT de onları takibe aldı. İşadamı güvenli eve alındı ve suikast hücresi çökertildi.

Sabah’tan Abdurrahman Şimşek’in haberine göre İranlıların yönlendirdiği 9 kişilik bir hücrenin hem Türk hem de İsrail vatandaşı olan işadamı Yair Geller’e yönelik gizli suikast planını MİT’in nasıl engellediğini kamuoyuna ilk kez açıklıyor.

Geçtiğimiz ekim ayında gerçekleştirdiği ikiz operasyonla hem İsrail Gizli Servisi Mossad’ın 16 kişilik casusluk şebekesi hem de Türkiye’deki muhaliflere suikast planlayan 6 kişilik Rus casusluk hücresini çökerten MİT’in, geçtiğimiz günlerde de 9 kişilik bir İran suikast timini suçüstü yaptığı ortaya çıktı.

MİT’ten kritik operasyon

MİT İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı (İKK), İran İstihbarat Servisi’nin oluşturduğu casusluk hücresinin, savunma sanayii alanında dünya çapında başarılarıyla bilinen Yahudi işadamı Geller’i hedefine koyduğunu öğrendi.

Edinilen bilgilere göre MİT İstanbul Bölge Başkanlığı, aylar süren teknik ve fiziki takip sonucunda, ülkemizi uluslararası arenada zor duruma düşürecek bir suikastı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği operasyonla önledi.

 İran İstihbarat Servisi, Mossad tarafından Kasım 2020’de arabası ile seyir halindeyken yapay zekâ destekli uzaktan kumandalı bir makineli tüfekle hedef alınarak öldürülen İran nükleer programının mimarı bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin intikamı için harekete geçti. İranlı şebekenin hedefindeki isim ise Yair Geller (75) isimli İsrail asıllı işadamıydı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle