Enflasyonda Yeni Zirve: ABD’de Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor!

 Enflasyonda Yeni Zirve: ABD’de Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor!
Okunuyor Enflasyonda Yeni Zirve: ABD’de Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor!

ABD’de Ocak ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı.

Enflasyon verileri Fed’in para politikası patikası açısından kritik konumda.

Enflasyonda 40 yılın zirvesi

ABD’de tüketici fiyat endeksi Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,4 beklentiye karşılık yüzde 0,6 oranında artarak yıllık olarak yüzde 7,5 oldu.

Geçen ay yıllık enflasyon yüzde 7 olmuş 40 yılın zirvesini görmüştü. Yeni gelen veriyle zirve yenilendi.  

Gıda ve enerji hariç enflasyon yüzde 6 olarak gerçekleşti. 

ABD’de 10 yıllık tahvil faizi enflasyon verisi sonrasında %1,974 ile 1 Ağustos 2019’dan beri en yüksek seviyesine çıktı.

Vadeli piyasalarda veriler öncesi Fed cephesinden Mart ayı için 25 baz puanlık bir faiz artırımı fiyatlanıyordu.

Fed eğrinin gerisinde kaldı

Bloomberg HT haberine göre, veriler öncesi Franklin Templeton Fixed Income CIO’su Sonal Desai yaptığı değerlendirmede, piyasaların 2022’nin ikinci yarısı için biraz iyimser olduğunu ve enflasyonun keskin şekilde gerilemesini beklediğini belirtti.

Desai, “Bana göre bu biraz fazla iyimser çünkü enflasyonu körükleyen faktörlerin büyük bir bölümü hala bizimle olacak. Fed de zaten eğrinin gerisinde kalmış durumda” dedi.

Kritik ABD enflasyon verisi öncesi Fed yetkililerinden de kritik açıklamalar gelmişti. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 2015’teki sıkılaşma döngüsünden daha hızlı bir şekilde artıracağını öngördü.

Çarşamba günü European Economics and Financial Centre tarafından düzenlenen online seminere katılan Mester, mart ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırım ihtimali konusunda “Hiçbir ihtimali tamamen masadan kaldırmayı sevmem” ifadelerini kullansa da bu büyüklükte bir adım için şu aşamada bir gereklilik görmediğini belirtti.

Öncesinde CNBC yayınına katılan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de faiz artırımının büyüklüğünün 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı olacağının açıklanacak verilere bağlı olacağını söyledi. Bostic de her ihtimalin masada olduğunu vurguladı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle