• Ana Sayfa
  • Haber
  • Boşanma Davasında Emsal Karar: Bakkal Çırağıyla Gönderdiği Soğuk Su, Pahalıya Patladı

Boşanma Davasında Emsal Karar: Bakkal Çırağıyla Gönderdiği Soğuk Su, Pahalıya Patladı

 Boşanma Davasında Emsal Karar: Bakkal Çırağıyla Gönderdiği Soğuk Su, Pahalıya Patladı
Okunuyor Boşanma Davasında Emsal Karar: Bakkal Çırağıyla Gönderdiği Soğuk Su, Pahalıya Patladı

İstanbul’da yaşanan bir boşanma davasında mahkeme, ilginç bir karara imza attı. Yıllarca anlaşmazlık yaşayan çift, mahkemeye başvurdu. Boşanma sürecinin devam ettiği günlerde koca, bakkal çırağıyla birlikte eve soğuk su gönderdi. Mahkeme bu davranışı ‘Üstüne bir bardak soğuk su iç’ olarak kabul etti ve ‘Kadınlık gururunu rencide edici’ olarak niteledi. Emsal bir karar veren mahkeme, kocayı ağır kusurlu buldu ve 55 bin lira tazminata mahkum etti.

İstanbul’da yaşayan 26 yıllık evli çift, uzun yıllar devam eden anlaşmazlık üzerine boşanmak için mahkemeye başvurdu. Bu süreçte kocanın, bakkal çırağıyla birlikte eşine gönderdiği soğuk su, başına iş açtı. Bu davranışı ‘Gururu rencide edici’ olarak niteleyen mahkeme, kocayı kusurlu bularak tazminata hükmetti.İstanbul’da yaşayan 26 yıllık evli H.A. (53) karısı N.A. (51) ile karşılıklı boşanmaya karar verdi. Bir çocukları bulunan çift, 2019 yılında avukatları aracılığıyla Anadolu Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açtı.Mahkemeye dava dilekçesi sunan H.A., karısının aşırı kıskanç olduğunu, uzun yıllardır aralarında duygu ve düşünce birliğinin sağlanamadığını öne sürdü. Eşi N.A. ise, aşırı kıskançlık gösterdiği yönündeki iddiaların aksine kocasının sadakatsiz davranışlarına rağmen çocuğu için katlandığını, eşinin kendisine ve çocuğuna karşı ilgisiz, sevgisiz davrandığını, evlilikleri boyunca kendisine psikolojik, duygusal ve ekonomik şiddet uyguladığını belirtti.Davaya bakan Anadolu Aile Mahkemesi dosyayı karara bağladı. Kararda, çiftin sık sık tartıştıkları, kocanın karısına ve çocuğuna karşı ilgisiz ve soğuk davrandığı, evi terk ederek eşinin geçimi ile ilgilenmediği, müşterek eve ait abonelikler ile eşine verdiği kredi kartını iptal ettiği ve H.A.’nın karısı N.A.’ya bakkal çırağıyla soğuk su gönderdiği kaydedildi. Taraflar arasında yaşanan bu olaylarda adamın ağır kusurlu olduğunu vurgulayan mahkeme, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesiyle tarafların boşanmasına karar verdi.

‘Erkeğin gerçekleştirmiş olduğu bu fiilin eşine karşı onur kırıcı, rencide edici hareket olduğu kabul edilmiştir’

Boşanmaya neden olan olaylar yüzünden kadının kişilik haklarının zarar gördüğünü, adamın eşine bakkal çırağıyla soğuk su göndererek kadınlık gururunu rencide ettiğini aktaran mahkeme, kocanın 55 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Mahkemenin kararını değerlendiren avukat Veysel Kesat, “Aile Mahkemesi, kadın lehine manevi tazminat davasına hükmetmiştir. Bizler avukat olarak boşanma davalarında taraflara boşanma aşamasında herhangi bir şekilde kişilerin kişilik haklarına yönelik veya rencide edici bir fiilde bulunmamalarını, özellikle çocuklarının bu süreçten yoğun bir şekilde etkilenebileceklerini, bu süreci saygı çerçevesi içinde geçirmeleri için tavsiyelerde bulunuyoruz. Aile Mahkemesi’nin verdiği bu karar da emsal bir karar niteliğindedir. Erkeğin gerçekleştirmiş olduğu bu fiilin eşine karşı onur kırıcı, rencide edici hareket olduğu kabul edilmiş, bundan dolayı da manevi tazminata hükmederek davayı karara bağlamıştır” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle