• Ana Sayfa
  • Haber
  • Torunların Kavgası: Sadrazam’ın 100 Milyonluk Mirası Mezarları Açtırdı

Torunların Kavgası: Sadrazam’ın 100 Milyonluk Mirası Mezarları Açtırdı

 Torunların Kavgası: Sadrazam’ın 100 Milyonluk Mirası Mezarları Açtırdı
Okunuyor Torunların Kavgası: Sadrazam’ın 100 Milyonluk Mirası Mezarları Açtırdı

Sadrazam Mehmed Ferid Paşa’nın, çocukları Celalettin Paşa ve Hatice Seniye’den olma torunları miras için karşı karşıya geldi. O. V., Hatice Seniye’nin nüfusta gözükmemesi üzerine tek mirasçı olduğunu iddia etti. İki kuzeni itiraz edince 5 mezar açılarak DNA örneği alındı.

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid döneminde, 1898-1908 yılları arasında, önemli devlet adamlarından olan ve bir dönem sadrazamlık da yapan Avlonyalı Mehmed Ferid Paşa’nın, Rafet Hanım ile olan evliliğinden 7 çocuğu dünyaya geldi. Bunlardan sadece Celalettin Paşa ve Hatice Seniye Hanım soylarını devam ettirdi. 1914’te İtalya’da vefat eden Ferid Paşa’nın kızı Hatice Seniye, General Halil Sedes ile evlendi ve oğlu Süleyman Hakkı Sedes dünyaya geldi. 1941’de vefat eden Hatice Seniye’nin günümüzdeki mirasçıları ise torunları olan ikiz kız kardeş A.Y. ve E.S. oldu.

“Davaları birlikte takip edip haklarımızı alalım”

Sabah gazetesinden Deniz Yusufoğlu’nun haberine göre, Avlonyalı’nın soyunu devam ettiren bir diğer isim olan ve 1971’de yaşamını yitiren Celalettin Paşa’nın günümüzdeki mirasçısı ise O.V. oldu. Sadrazam’ın 100 milyon TL üzerindeki mirası kuzenler arasında anlaşmazlık yaşanmasına neden oldu. İddiaya göre O.V., kuzenleri A.Y. ve E.S.’ye, ‘Tek mirasçılar biziz. Davaları birlikte takip edip haklarımızı alalım’ dedi. Kız kardeşler teklifi kabul ederek miras sürecine katıldı. Bu süreçte, Ferid Paşa’nın nüfus kayıtlarında, çocukları arasında Hatice Seniye Hanım’ın yer almadığı görüldü.

Kayıtlar düzeltilsin

İddiaya göre O.V., ‘Seniye, sadrazam kızı değil, nüfusta yoksunuz’ diyerek mirastan ayrılmaları için dava açtı. Mirastan çıkarılmak istenen Sedes Ailesi, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak nüfus kayıtlarının düzenlenmesi davası açtı.

Avukat Sedat Demir tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, Hatice Seniye’nin sadrazamın öz kızı olduğunu ve nüfusunda çocuğu olarak gözükmese de nüfus bilgilerine bakıldığında anne Rafet, baba Ferid Paşa bilgisi yer aldığını anlatıldı. Sedes Ailesi, mahkemeye delil olarak önceden Seniye’nin kızı olduğuna dair kesinleşmiş mahkeme kararları ve tarih kitaplarında yer alan bilgileri ve aile fotoğraflarını ekledi. Mahkeme, kesinleşmiş kararların ve Seniye Hanım’ın nüfus bilgilerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle fethi kabir, yani mezar açılma işlemi yapılarak Rafet Hanım ve Seniye Hanım arasındaki DNA tespiti yapılması kararını verdi.

Sadrazam’ın İstanbul Aşiyan’daki, eşi Rafet Hanım’ın 75 yıllık, oğlu Celalettin Paşa’nın 50 yıllık, Hatice Seniye’nin 80 yıllık ve iki torununun mezarları açılarak DNA örneği için kemik parçaları alındı. Alınan kemik parçaları DNA tespiti yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle