• Ana Sayfa
  • Haber
  • Meteorolojiden 7 İle Şiddetli Kar Uyarısı! İşte Kar Yağacak O İller…

Meteorolojiden 7 İle Şiddetli Kar Uyarısı! İşte Kar Yağacak O İller…

 Meteorolojiden 7 İle Şiddetli Kar Uyarısı! İşte Kar Yağacak O İller…
Okunuyor Meteorolojiden 7 İle Şiddetli Kar Uyarısı! İşte Kar Yağacak O İller…

Yeni yıla girmemizin ardından soğuk havalar tüm yurdu etkisi altına aldı. Geçtiğimiz haftalarda Marmara Bölgesi’de dahil birçok bölgede şiddetli kar yağışı vardı. Marmara Bölgesi’nde kar yağışı yerini yağmura bırakırken birçok ilde kar devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uyarıya göre 7 ilde şiddetli kar yağışı ve buzlanma olacağı öğrenildi. İşte o iller ve detaylar…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü şiddetli kar yağışı uyarısı yaptı. Yurdun bazı bölgelerinde devam eden kar yağışının gece saatlerinden itibaren şiddetleneceği bildirildi. Kar yağışının kuvvetli olacağı iller ise Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan olarak duyuruldu. İşte detaylar…

7 İl İçin Kar Uyarısı Geliyor

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre, Doğu Anadolu Bölgesinde kar yağışının bölge genelinde etkili olması bekleniyor. Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği, yağışların gece saatlerinde bölgenin batısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don tehlikesi ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesinin görülmesi bekleniyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyredeceği, rüzgârın güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 kilometre/saat) şeklinde esmesi öngörülüyor.

Meteoroloji Uyardı

‘Çığ uyarısı’

Yüksek kar örtüsü bulunan eğimli dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

‘Fırtına uyarısı’

Bölgede rüzgârın güney yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (40-70 kilometre/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

‘Buzlanma ve don uyarısı’

Bölgede gün boyunca buzlanma ve don olayının etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle