Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a Seslendi: ‘Aday Ol, Karşıma Çık’

 Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a Seslendi: ‘Aday Ol, Karşıma Çık’
Okunuyor Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a Seslendi: ‘Aday Ol, Karşıma Çık’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, üçüncü kez aday olmasına itiraz etmeyeceklerini söylediği Cumhurbaşkanı Erdoğan için ‘Aday olsun karşıma çıksın’ dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’den Fikret Bila’ya konuştu. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasına itirazımız olmaz” sözüne açıklık getirdi.

Fikret Bila’nın Anayasa’daki bir kişinin ancak iki kez cumhurbaşkanı seçilebileceği hükmünü hatırlatarak yönelttiği “Anayasa’ya aykırı olsa da Erdoğan’ın 3. Kez adaylığına itiraz etmeyecek misiniz” sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

“Elbette Anayasanın hükmü açık. Eğer seçim normal zamanında yapılırsa Erdoğan üçüncü kez aday olamaz. Benim kastım Meclisin erken seçim kararı alması halinde Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına bir engel olmadığıdır. Seçim zamanında yapılırsa aday olmasına Anayasa engeldir. Bunu bildiği için Devlet Bahçeli de ‘Erdoğan’ın adaylığı için yasal düzenleme yapılması gerekiyorsa elimizden gelen gayreti gösteririz’ dedi. O da zamanında bir seçimde üçüncü kez aday olamayacağını biliyor, onun için böyle konuşuyor. Ama biz erken seçim istiyoruz. Hem de hemen. Erken seçim olsun ve Erdoğan karşıma çıksın, Onu sandıkta göndereyim. Siyasi olarak çağrım budur. Halkın zamanında seçimi bekleyecek hali kalmadı. Hemen erken seçim kararı alınmalı ve Erdoğan sandıkta gönderilmelidir. Benim talebim ve kastım budur.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023’te aday olamayacağı tartışmaları hakkında, ‘Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı’dır. Ve tekrar aday olmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır’ demişti. 

2007 yılında Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde yaşanan krize göndermede bulunan Bahçeli, “Şayet bu maksatlı ve mesnetsiz tartışma genişletilip, Sabih Kanatoğlu ve buna benzer kuşkulu isimler ortamı germeye kalkışırlarsa üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayız, çekinmeyiz, geri durmayız. Nitekim Cumhurbaşkanı’nın en az üç dönem seçilebilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına var gücümüzle çalışır, bunu da başarırız’ ifadelerini kullanmıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle