• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ayçiçek Yağı Fiyatları Yeniden Yükseldi! 2022 Ayçiçek Yağı Ne Kadar Oldu?

Ayçiçek Yağı Fiyatları Yeniden Yükseldi! 2022 Ayçiçek Yağı Ne Kadar Oldu?

 Ayçiçek Yağı Fiyatları Yeniden Yükseldi! 2022 Ayçiçek Yağı Ne Kadar Oldu?
Okunuyor Ayçiçek Yağı Fiyatları Yeniden Yükseldi! 2022 Ayçiçek Yağı Ne Kadar Oldu?

Geçtiğimiz haftalarda artan ayçiçek yağı fiyatları sonrasında tekrardan düşüşe geçmişti. Düşme eğilimi gösteren ayçiçek yağının yeniden yükselişe geçtiği görüldü. Enflasyon rakamlarının en net hissedildiği gıda ürünlerinden biri olan ay çiçek fiyatlarında son dönem yaşanan düşüş eğilimi tersine döndü. Yağ fiyatlarına yapılan zam oranları yüzde 30’u buldu. Peki 5 litre ayçiçek yağı ne kadar? 2022 ayçiçek yağı fiyatları yükseldi mi? İşte detaylar…

Mutfaklarda en çok kullanılan yağ türlerinden biri olan ayçiçek yağı fiyatları yeniden uçuşa girdi. Bir süredir düşme eğilimde olan ayçiçek yağı enflasyonla beraber yüzde 30’a yakın zam aldı. Vatandaş ayçiçek yağının fiyatlarını araştırıyor. İşte detaylar…

Ayçiçek Yağı Yeniden Zirveye Koşuyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının yakından gözlendiği gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatları son dönem görülen düşüş eğiliminin ardından yeniden uçuşa geçti. Henüz birkaç gün öncesine kadar zincir marketlerde ortalama 109 liradan satılan 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı yağının fiyatı 119 liradan başlıyor, 140 liraya kadar çıkıyor.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yağ fiyatlarındaki bu yükselişin nedenlerini ve çözüm önerilerini sıraladı. Hasat dönemi sonrasında Türkiye’nin ürettiği hammaddenin sonlarına yaklaşıldığını söyleyen Büyükhelvacıgil, “Her yıl olduğu gibi, yeni hasat dönemine kadar ülkemizin ihtiyacını bundan sonraki dönemde ithalatla karşılayacağız” dedi.

Üretim Artarsa Fiyatlar Düşer

Girdi maliyetlerindeki yükselişe dikkat çeken Büyükhelvacıgil, “En önemli hedefimiz, ayçiçeğinde üretimimizi 2.5-3 milyon tona çıkarabilmek. Bu ihtiyacımızı çözebilirsek fiyat ve üretim anlamında sektörümüzün ve vatandaşlarımızın rahatlamasını, sorunların çözümünü sağlayabiliriz. Yağlı tohumlarda ithalatı, dolayısıyla hammadde maliyetlerini düşürürsek, dünya ile çok daha güçlü bir şekilde rekabet edebilecek düzeye gelebiliriz. Türkiye, zengin tarımsal potansiyeli olan bir ülkedir” diye konuştu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle