Fed’in Faiz Artırması Türk Bankalarına Zarar Verir mi?

 Fed’in Faiz Artırması Türk Bankalarına Zarar Verir mi?
Okunuyor Fed’in Faiz Artırması Türk Bankalarına Zarar Verir mi?

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’de gerçekleştirilecek faiz artırımının araların da Türk bankalarının da olduğu gelişmekte olan ülke bankalarına zarar verebileceği konusunda uyardı.

Dolarizasyon etkilerine en yoğun maruz kalacak bankalar hangileri?

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Latin Amerika ve gelişmekte olan Avrupa ülkelerindeki bankaların dolarizasyon etkilerine en yoğun maruz kalacak bankalar olacaklarına dikkat çekti.

Moody’s, dün yayımladığı raporda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri artırmasının büyük ihtimalle gelişmekte olan piyasalara sermaye akışını yavaşlatarak bu ülkelerin para birimlerinin ve ekonomik büyümelerinin zayıflamasına yol açacağını ve muhtemelen dolarizasyonun fazla olduğu bankalarda kredi risklerini tetikleyeceğini belirtti.

Bankalar para biriminde değer kaybı riskiyle karşı karşıya

Sözcü’nün aktardığına göre, Moody’s analistleri “Bilançolarında büyük miktarda yabancı para kredileri ve mevduatları olan bankalar yerel para birimlerinde sert değer kaybı durumunda sorunlu kredilerde artış yaşanması, kârlılık ve likiditelerinde baskı oluşması ihtimaliyle karşı karşıyalar” diye belirtti.

Raporda yer alan tahminlere göre yüksek enflasyonla ve kurdaki değer kaybıyla mücadele eden Türkiye’de de döviz mevduatın toplam mevduata oranının 2022 sonuna kadar %65’e yükselmesi bekleniyor. Türkiye’de döviz mevduatı 2020’nin sonunda %47, geçen yıl %63 seviyesindeydi.

Yüksek dolarizasyon finansal istikrara karşı tehdit oluşturuyor

Avrupa’da, Türkiye, Azerbaycan ve Belarus en fazla dolarizasyonun olduğu üç ülke konumunda.

Moody’s, “Kur riskine karşı koruma altında olmayan yabancı para kredilerinin ödenmesi gittikçe zorlaşıyor ve mevduat sahipleri fonlarını çekmeye eğimli hale geliyor. Merkez bankalarının, bankaların dolar zararlarını kapatmak için yeterli rezervlerinin olmaması durumunda kriz döneminde yüksek dolarizasyon aynı zamanda finansal istikrara karşı tehdit oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle