• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ekonomist Oğuz Demir’den Korkutan Hesap: Maliyetler Faturalara Yansımadı mı?

Ekonomist Oğuz Demir’den Korkutan Hesap: Maliyetler Faturalara Yansımadı mı?

 Ekonomist Oğuz Demir’den Korkutan Hesap: Maliyetler Faturalara Yansımadı mı?
Okunuyor Ekonomist Oğuz Demir’den Korkutan Hesap: Maliyetler Faturalara Yansımadı mı?

Yurt çapında elektrik fiyatları ile ilgili şikayetler artarken, geçen haftalarda da sanayide doğal gaz nedeniyle kısıntılara gidilmişti. 

Elektriğe yapılan zamlar konutlarda kademeli olsa da yüksek faturalar can yakınca zam kademesinde Erdoğan’ın açıklaması ile düzenlemeye gidilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da toplumda gündemden düşmeyen faturalar ile ilgili yeni bir düzenlemenin daha geleceğinden bahsetti.

Sanayideki elektrik kesintileri korkuttu

Sanayideki elektrik kesintileri de doğal gaz ile üretim kaynaklı olarak İran’ın ‘arıza’ bahanesiyle vanayı kapaması sonrası gerçekleşirken, bu durumun konutlara yansıması ise sorgulanmıştı. 

Konutlarda yaşanacak bir durum ise farklı sebeplerle de olsa Isparta’da bir nevi prova olmuş. İnsanların ne kadar zor durumda kalabileceğini gözler önüne sermişti.

Elektrik fiyatlarındaki artış

Tüm bunlar olurken, Ekonomist Oğuz Demir elektrik fiyatları ile ilgili yaptığı değerlendirmede üretim maliyetlerini gözler önüne serdi. 

Yapılan değerlendirmede elektrik üretim maliyetlerinin kurdaki yükseliş harici dikkat çeken kısmı ise ‘zamların maliyetin altında kaldığı’ kısmı oldu!

Elektrik üretiminin 3’te biri doğal gaz, 3’te biri kömür ile yapılıyor

Doğal gaz ve kömürdeki artışlar ne oldu?

Maliyetlere yansıması ne oldu?

Zamların artışındaki ana sebep

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, doğalgaz ve elektrikte ciddi sübvansiyonlar yapıldığı, geçen yıl elektrik faturalarında yüzde 50, doğal gaz faturalarında yüzde 75, 2022 yılında da doğalgazın 4’te 3’ünün hala sübvanse ediliyor olması ile Oğuz Demir’in zamların maliyetin altında kaldığını hesaplanması ve de Kalın’ın açıklamaları birleşince düzenlemenin nasıl yapılacağı soru işaretleri eşliğinde merak konusu oluyor. 

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle