• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ankara Devlet Konservatuvarı’nda İlk ve Ortaöğretim Yemeklerine Yüzde 857 Zam

Ankara Devlet Konservatuvarı’nda İlk ve Ortaöğretim Yemeklerine Yüzde 857 Zam

 Ankara Devlet Konservatuvarı’nda İlk ve Ortaöğretim Yemeklerine Yüzde 857 Zam
Okunuyor Ankara Devlet Konservatuvarı’nda İlk ve Ortaöğretim Yemeklerine Yüzde 857 Zam

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda ilk ve ortaöğretimde yemek fiyatları 2,80 TL’den 24 TL’ye çıkarıldı.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda ilk ve ortaöğretimde yemek fiyatlarına devasa zamlar yapıldı. Yemek fiyatları 2,80 TL’den 24 TL’ye çıkarıldı. Hacettepe Üniversitesi’nin diğer bölümlerinde ise yemek fiyatlarına yüzde 50 zam yapıldı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi konuyu Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Hakverdi şu ifadeleri kullandı: 

“Konservatuvar eğitimi 4. Sınıf bitiminde yapılan iki aşamalı özel yetenek sınavından sonra başlamakta ve 12 yıl sürmektedir. Sınavdan mezuniyete kadar oldukça meşakkatli ve masraflı olan bu süreçte aileler birçok sorunla karşılaşmış, zaman zaman bu sorunlar çözüme kavuşsa da bazı sorunlar sanatçı adaylarımızı ve ailelerini zor durumda bırakmıştır. Bu sorunlardan biri olan ulaşım sorunu; Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın öğrenci dostu Ankara projesi kapsamında çözülmüş, 27 Ocak 2020 tarihinden itibaren Konservatuvar Öğrencileri için kampüs içerisinde aracı olanın araçla, aracı olmayanınsa zaman zaman yürüyerek kat ettiği 1,5 km’lik yol, ring otobüsleri ile çözüme kavuşmuştur.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında 123’Ü Ortaokul, 128’İ Lise olmak üzere toplamda 251 sanatçı adayı eğitim almaktadır. Maalesef Rektörlük Yönetim Kurulu Tarafından geçtiğimiz günlerle alınan bir kararla özellikle ortaokul ve lise bölümünde okuyan öğrencilerin yemek ücretlerine yüzde 857 zam yapılarak, 2,80 TL’den 24 TL’ye çıkarılmıştır. Yine Hacettepe Üniversitesi’nin diğer bölümlerinde ise kahvaltı ve yemek ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığı görülmüştür.”

Hakverdi şu soruları yöneltti…

1. Sanatçı adaylarımızın yetiştiği Konservatuvarın Ortaokul ve Lise bölümlerindeki öğrencilerimizin yemek ücretlerine yapılan %857 oranındaki zammın gerekçesi nedir? Bu konu hakkında tarafınızca Üniversite Rektörlüğü ile herhangi bir görüşme gerçekleşmiş midir?

2. Daha Önce Rektörlük Yönetim Kurulu Tarafından oy birliği ile alınan destekli yemek ücretleri kararı bu yıl neden alınmamıştır?

3. Hacettepe Üniversitesi’nin yaşları 10-17 arasında değişen, geleceğin sanatçıları olan 251 konservatuvar öğrencisine yemek verecek parası yok mudur?

4. Rektör’ün “Konservatuvarın üniversitesi dışındaki sınıflar beni bağlamaz, burası devlet okulu, veliler kendi servisini ayarlar ya da kendi getirir, ringe karışmam, yemeği sadece üniversite kısmına ucuz verebilirim.” Tarzında söylemlerde bulunduğu iddiaları doğru mudur?

5. Başta Konservatuvar olmak üzere; Hacettepe Üniversitesinde yemeklere yapılan fahiş zamların geri alınması ya da makul fiyatlara çekilmesi düşünülmekte midir?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle