• Ana Sayfa
  • Haber
  • Atatürk Anıtı’na Saldıran Kuzenler Bir Gün Önce Keşif Yapmış!

Atatürk Anıtı’na Saldıran Kuzenler Bir Gün Önce Keşif Yapmış!

 Atatürk Anıtı’na Saldıran Kuzenler Bir Gün Önce Keşif Yapmış!
Okunuyor Atatürk Anıtı’na Saldıran Kuzenler Bir Gün Önce Keşif Yapmış!

Samsun’da Atatürk Parkı’ndaki Onur Anıtı’na halat bağlayıp çekerek yıkmaya çalışan kuzenlerin olaydan bir gün önce geldikleri parkta keşif yaptıkları ortaya çıktı. 

Olaydan kısa süre sonra yakalanıp tutuklanan kuzenler Celal Rahman Fidan (39) ve Batuhan Fidan‘ın (25) 13 ayrı suçtan 38 dosyalarının olduğu ortaya çıkmıştı. 

Celal Rahman Fidan’ın hakaret, tehdit ve kasten yaralama suçlarından 4, Batuhan Fidan’ın ise uyuşturucu kullanmaktan 11, uyuşturucu ticareti yapmaktan 2, kasten yaralamadan 9, taksirle yaralamadan 3, alkollü araç kullanmaktan 2, polise mukavemetten 1, suç uydurmadan 1, tehditten 1, kaybolmuş eşya üzerinde tasarruftan 1 ve narkotik suçlar kapsamında 3 dosyası olduğu belirlendi.

1 gün önceden keşif yapmışlar

Şüphelilerden Celal Rahman Fidan’ın olayı önceden tasarladığı ortaya çıktı. Kuzenleri ile birlikte bir gün önce anıtın çevresine gelen Fidan’ın araçla park alanına nasıl gireceğini, anıta nasıl çıkacağını, halat uzunluğunu hesapladığı belirtildi.

Buna göre ip ve çelik halat temin ettiği tespit edilen Fidan, polisteki ifadesinde de bir gün önce alana geldiklerini itiraf etti. 

Polis, MOBESE kamera kayıtlarından da saldırganların eylemden bir gün önce keşif yaptığını belirledi.

Anıt nöbeti sürüyor

Bu arada Onur Anıtı’nın yer aldığı İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’ndeki Atatürk Parkı’nda vatandaşlar ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin perşembe günü başlattığı ‘anıta saygı’ nöbeti sürüyor. 

Anıt çevresinde belediyeler tarafından kurulan çadırlardan çay ikram edilen vatandaşlar, gece-gündüz nöbetlerini sürdürüyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle