Zuckerberg’e Büyük Darbe: Bir Günde Piyasa Değeri Eridi!

 Zuckerberg’e Büyük Darbe: Bir Günde Piyasa Değeri Eridi!
Okunuyor Zuckerberg’e Büyük Darbe: Bir Günde Piyasa Değeri Eridi!

Facebook’un kurucularından Mark Zuckerberg Meta Platforms hisselerinin bir günde yüzde 26 oranında rekor düşüşü sonucu 29 milyar dolar kaybetti. 

Bir günde 200 milyar dolardan fazla eridi

ABD piyasalarının kalbi Wall Street’in Nasdaq Borsası’nda işlem gören Meta Platforms inc. şirketinin hisseleri yüzde 26’lık rekor düşüş yaşadı. 323 dolar seviyelerinden işlem gören şirketin hisseleri 237.76 dolara geriledi. Şirketin piyasa değeri de bir günde 200 milyar dolardan fazla eridi. 

New York Borsası’nda (NYSE) bir ABD şirketi için şimdiye kadarki en büyük tek günlük piyasa değeri silme işlemi yaşandı. 

Bunun sonucunda Forbes’a göre, Meta hisselerinin yüzde 12.8’ine sahip CEO Zuckerberg’in net serveti 29 milyar dolar eksilerek 85 milyar dolara geriledi.

En büyük düşüşlerden biri

Zuckerberg’in bir günlük servet düşüşü, şimdiye kadarki en büyük düşüşlerden biri ve Tesla Inc’in üst düzey patronu Elon Musk’ın kasım ayında 35 milyar dolarlık tek günlük kağıt kaybından sonra geliyor. 

29 milyar dolarlık yok oluşun ardından Zuckerberg, Forbes’un gerçek zamanlı milyarderler listesinde Hintli iş adamları Mukesh Ambani ve Gautam Adani’nin altında on ikinci sırada yer alıyor. Zuckerberg, 2021’deki teknoloji devrinden önce geçen yıl 4.47 milyar dolarlık Meta hissesi satmıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle