• Ana Sayfa
  • Haber
  • Sakın Tıklamayın: Dolandırıcılıkta ‘Müstehcen Fotoğraf’ Tuzağı

Sakın Tıklamayın: Dolandırıcılıkta ‘Müstehcen Fotoğraf’ Tuzağı

 Sakın Tıklamayın: Dolandırıcılıkta ‘Müstehcen Fotoğraf’ Tuzağı
Okunuyor Sakın Tıklamayın: Dolandırıcılıkta ‘Müstehcen Fotoğraf’ Tuzağı

İstanbul Büyükçekmece’de yaşayan 60 yaşındaki terzi Fevzi S.’nin cep telefonuna, 31 Ocak’ta ‘Utanmıyor musun bu resmi çekmeye’ ifadelerinin yer aldığı SMS geldi. SMS’e tıklayan Fevzi S.’nin telefonu anında kapandı. Telefonunun bozulduğundan şüphelenen Fevzi S., hemen tamirciye gitti. Tamirden sonra açılan telefonuna gelen mesajları okuyan Fevzi S., işin aslını öğrenince büyük şok geçirdi.

Yaşadığı mağduriyeti anlatan Fevzi S., ‘Telefonuma link geldiğinde bilmeden üzerine tıkladım. Telefon bloke oldu, tamirciye götürdüm. Meğer ben linke tıkladıktan sonra aynı SMS, rehberimdeki 900 kişiye de gitmiş. Benimle birlikte SMS’e tıklayanların da telefonları kilitlendi. Telefonum açıldıktan kısa bir süre sonra mesajlar yağmaya başladı. Oğlum aradı ve neden böyle bir mesaj gönderdiğimi sordu. Mesajları görünce çok şaşırdım zaten şeker hastasıyım. Hemen sosyal medya hesaplarımı ve internet bankacılığımı bloke ettirdim. Çok kötü bir olay, inşallah başkasının başına gelmez, çok mağdur oldum’ ifadelerini kullandı.

“En çok vakit geçirdiğimiz platformlardan vurmaya çalışıyorlar”

Özellikle pandemi döneminde dijital bir dönüşüm sürecinin yaşanıldığını belirten Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Selim Yüksel ise, ‘Dikkat ederseniz telefonlarımıza ya da maillerimize bir ahlaksızlık yaptığımız ya da bir terör örgütüyle bağlantılı olduğumuza dair mesajlar gelmeye başladı. Bu durumda hakkınızda iddia edilen soruşturmayı görmek için sizi linklere yönlendiriyorlar. Sürekli problemli durumlar olduğunu belirterek, bizi en çok vakit geçirdiğimiz dijital platformlardan vurmaya çalışıyorlar’ diye konuştu.

“Sakın tıklamayın”

Bu tür dolandırılma yöntemlerinin ‘online avcılık’ olduğunu dile getiren Yüksel, ‘Bu linklerle sizi tuzağa düşürmeye çalışıyorlar. Size gelen mesajda bir problem olduğunu ve bunu çözmenizi istiyorlar. Hakkınızda birtakım müstehcen fotoğrafların internette dağıldığını hesabınızdan birilerinin para istediğini söylüyorlar. Bu linke tıkladığınızda saldırganın kurmuş olduğu tuzağa düşüyorsunuz. Sizden aldıkları bilgilerle ya bir hesabınız çalınıyor ya da internet bankacılığınız ele geçirilmek için size uygulama yükletmeye çalışılıyor’ dedi. 

Yüksel, Fevzi S.’ye gönderilen mesajda açık bir ifade olmadığını aktararak, şu uyarılarda bulundu: ‘Mesajlarda bir netlik yoksa ve şüpheleniyorsak kesinlikle o linke tıklamamak lazım. Tıklamadan önce düşünmek kuralını ihmal etmeyelim. Eğer bilinçli bir kullanıcı değilseniz, bilgilerinizi oraya girip saldırgana gönderiyorsunuz.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle