• Ana Sayfa
  • Haber
  • Süleymaniye’nin Siluetini Kapatan İlim Yayma Vakfı Projesi Tepki Çekti

Süleymaniye’nin Siluetini Kapatan İlim Yayma Vakfı Projesi Tepki Çekti

 Süleymaniye’nin Siluetini Kapatan İlim Yayma Vakfı Projesi Tepki Çekti
Okunuyor Süleymaniye’nin Siluetini Kapatan İlim Yayma Vakfı Projesi Tepki Çekti

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı Süleymaniye semtinde İlim Yayma Vakfı için inşa edilen yapı, tarihi Süleymaniye Camisi’nin siluetini bozduğu gerekçesiyle tepkilere neden oldu. İBB projenin iptali için başvuru yapacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, tarihi Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen İlim Yayma Vakfı’na ait binanın inşaatına, caminin siluetini bozduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. Polat, ‘İzinli olsa da Süleymaniye Camisi silüeti gibi bir hazineye bu yapılan zulümdür. Yapmayın’ dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı tarihi Süleymaniye semtinin Fatih Demirtaş mahallesinde İlim Yayma Vakfı için inşa edilen ve 2024’te bitmesi planlanan yapı, Süleymaniye Camii’nin siluetini bozduğu gerekçesiyle tepkilere neden oldu.

İnşaatın son halinin görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Süleymaniye’nin önünde yükselen bu yapı, İlim Yayma Vakfı’nın yaptığı yeni binası. Nisan 2019’da dönemin İBB’si projesini yapıyor, koruma kurulundan onaylatıyor ve inşaata başlanıyor. İzinli olsa da Süleymaniye Camii silueti gibi bir hazineye bu yapılan zulümdür. Yapmayın” dedi. Polat, projenin iptali için başvuru yapacaklarını açıkladı.

Erdoğan: “Katar-Türkiye-Kiptaş iş birliğiyle aslına uygun inşa edilecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce katıldığı bir televizyon programında, Süleymaniye Camisi’nin etrafındaki tarihi eserlerin yıkılıp yeniden yapılacağını belirtmişti. 

Erdoğan ‘Bütün o tarihi eserler, Katar-Türkiye-Kiptaş iş birliğiyle yıkılıp aslına uygun olarak inşa edilecek. Orası mesela çok ciddi bir çekim haline gelecek. Bitince bambaşka olacak” demişti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle