• Ana Sayfa
  • Haber
  • Rusya ABD’nin Avrupa’ya Ek Asker Kararını Kınadı: ‘Gerilimi Artıracak Yıkıcı Bir Adım’

Rusya ABD’nin Avrupa’ya Ek Asker Kararını Kınadı: ‘Gerilimi Artıracak Yıkıcı Bir Adım’

 Rusya ABD’nin Avrupa’ya Ek Asker Kararını Kınadı: ‘Gerilimi Artıracak Yıkıcı Bir Adım’
Okunuyor Rusya ABD’nin Avrupa’ya Ek Asker Kararını Kınadı: ‘Gerilimi Artıracak Yıkıcı Bir Adım’

Kremlin yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi kaygıları karşısında NATO’nun müttefiklerine destek olmak için takviye asker yollamasını kınadı.

Moskova, bunun gerilimi artıracak ‘yıkıcı’ bir adım olduğunu ve siyasi çözüm alanını daralttığını belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre North Carolina eyaletinden 2 bin civarında asker Polonya ve Almanya’ya gönderilecek.

Almanya’daki 1.000 asker ise Romanya’ya gidecek. Ukrayna sınırı yakınlarında 100 bin askeri bulunan Rusya ise bu ülkeyi işgal etmeyi planladığına dair iddiaları reddediyor. Moskova, Ukrayna’nın NATO’ya katılması olasılığına da karşı çıkıyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, yeni görevlendirilen ABD askerleri Ukrayna’da savaşmayacak fakat ABD’nin müttefiklerinin güvenliğini sağlayacak.

‘Yıkıcı ve meşru gösterilemez’

ABD Savunma Bakanlığı bu askerlerin dışında geçen ay da ihtiyaç halinde Avrupa’ya gönderilmesi için 8 bin 500 askerin her an hazır olması emrini vermişti.

Rusya 2014’te Ukrayna’nın Kırım bölgesini ilhak etmiş, ülkenin doğusundaki bazı bölgeler de Rusya yanlısı ayrılıkçı isyancıların kontrolüne geçmişti. ABD Başkanı Joe Biden’ın takviye asker gönderme kararını değerlendiren Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Gruşko bunun ‘yıkıcı’ ve ‘meşru gösterilemez’ bir adım olduğunu belirtti.

Rusya Ukrayna’yı, bölgedeki çatışmaların sonlanması için yapılan anlaşmaya uymamakla suçluyor. Gruşko da takviye asker kararının Misk anlaşmasını ‘herhangi bir bedel ödemeden’ ihlal etmeye devam eden Ukrayna makamlarını ‘sevindireceğini’ söyledi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle