• Ana Sayfa
  • Haber
  • Enflasyonda Hissedilen ama Açıklanamayan Kısım Üretici Fiyatlarında mı Saklı?

Enflasyonda Hissedilen ama Açıklanamayan Kısım Üretici Fiyatlarında mı Saklı?

 Enflasyonda Hissedilen ama Açıklanamayan Kısım Üretici Fiyatlarında mı Saklı?
Okunuyor Enflasyonda Hissedilen ama Açıklanamayan Kısım Üretici Fiyatlarında mı Saklı?

Bugün açıklanan enflasyon verilerine göre Türkiye’de nihai tüketiciye ulaşan ürünlerin fiyat artış (TÜFE) hızı yıllık olarak yüzde 48,69 olurken, üreticilerin ürettikleri ürünlerdeki fiyat artışı (ÜFE) ise yüzde 93,53 oranında gerçekleşti. 

Son Enflasyon Raporu sunumunda Merkez Banaksı Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu farkın ya da makasın çoğu ülkede açık olduğunu bizdeki durumun ise çok konuşulduğunu bunu doğru olmadığını haksızlık yapıldığını belirterek bir nevi ekonomistlere sitem etmişti. 

Üretici fiyatları bir ürünün ilk çıkış fiyatı olduğu düşünülürse, tüketiciye ulaşımında bu enflasyonun yansımaması olasılığı düşük görünüyor. Peki neden yansımıyor?

ÜFE-TÜFE ayrışması

Tabloda 2002 yılından bu yana ÜFE ve TÜFE oranları yer alıyor. Tablonun genelinde ÜFE’nin yüksek olduğu görülüyor ancak aradaki fark 2017 yılında son kez eşitlenirken sonrasında bir ayrışma sürecine giriyor.

Bunun sebebini ekonomistler nasıl açıklıyor?

Ekonomist Murat Kubilay, ‘herkesin hissettiği ama TÜİK verilerinde görülmeyen fark burada mı?’ sorusunun cevabının burada olduğunu belirtiyor.

Hem üretici hem tüketici kaybediyor

Ekonomist Oğuz Demir de, bu durumun hem üreticiye hem de tüketiciye kaybettirdiğini belirtirken, 2 ihtimalin de altını çiziyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle