• Ana Sayfa
  • Haber
  • İçeride Enflasyon, Dışarıda Gerilim: Borsa ve Dolarda Oynaklık Artıyor!

İçeride Enflasyon, Dışarıda Gerilim: Borsa ve Dolarda Oynaklık Artıyor!

 İçeride Enflasyon, Dışarıda Gerilim: Borsa ve Dolarda Oynaklık Artıyor!
Okunuyor İçeride Enflasyon, Dışarıda Gerilim: Borsa ve Dolarda Oynaklık Artıyor!

Küresel piyasalarda, ABD’de piyasalar kapandıktan sonra açıklanan bilançolarla risk iştahı azalırken, bugün gözler yurt içinde enflasyon verilerinde olacak.

Borsa İstanbul’da oynaklık artıyor

Yurt içinde, gözler bugün açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. 

Dün BIST 100 endeksi yüzde 0,65 değer kaybederek 2.002,24 puana geriledi. 

Analistler, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin bilanço açıklamalarının yoğunlaşmaya başladığına dikkati çekerek, bu dönemde hisse bazlı oynaklıkların artabileceğini dile getirdi.

Analistleri bugünkü veri takviminde, dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik PMI ile ABD’de fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişlerinin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.035 ve 2.050 seviyelerinin direnç, 1.990 puanın destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara, 25 Ocak’ta uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

Küresel piyasalarda gerilim hakim oluyor

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin hafta başından bu yana yaptıkları sözle yönlendirmelerde parasal sıkılaşma sürecinde dikkatli olacaklarını vurgulamaları, dün pay piyasalarında pozitif bir seyir izlenmesine katkıda bulundu.

New York borsası kapandıktan açıklanan bilançolarda, Meta adıyla ilk kez bilanço açıklayan Facebook’un karlılığının beklentilerin uzağında kalması sonrası vadeli işlem piyasasında yüzde 20’den fazla değer kaybetmesi, küresel bazda risk iştahını olumsuz etkiledi.

Dün, New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,94, Nasdaq endeksi yüzde 0,50 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,63 değer kazandı. ABD’de endeks vadeli işlem kontratları ise yeni günde satıcılı seyrediyor.

Avrupa borsalarında gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikası kararlarına çevrildi.

ECB’nin bugünkü toplantıda politika faizini sabit tutması beklenirken, BoE’nin 25 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

İki bankanın da varlık alımlarını koruması beklenirken, ECB’nin bazı programlara ilişkin değişiklikleri, BoE’nin ise varlık alım programının geleceğine yönelik yönlendirmeleri önem arz ediyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim ise bölgede risk iştahını törpüleyen ana etken olmayı sürdürüyor. 

Dün, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,04 değer kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,63, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,22 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,60 değer kazandı. Avrupa endeksleri bugün vadeli işlemlerde negatif seyrediyor.

Asya’da, ABD’deki vadeli işlem piyasalarında satış baskısının artmasıyla açık olan piyasalarda düşüş eğilimi hızlanırken, Japonya borsasındaki düşüşe Sony hisseleri yüzde 7’ye yaklaşan değer kaybıyla öncülük ediyor.

Çin, Güney Kore ve Hong Kong pay piyasalarında yeni yıl tatili sebebiyle işlem gerçekleşmezken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,09 ve Avustralya’da ASX 200 endeksi yüzde 0,14 değer kaybetti.

Dolar ve Euro enflasyon havasıyla hızlandı

Dolar/TL ise dün yüzde 0,7 artışla 13,4761’e çıkmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,52 seviyesinde işlem gördü.

Yatay seyrini koruyan ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,77’de dengelendi.  

09.40 itibarıyla yükselişini hızlandıran kurlarda dolar/TL 13,5594, euro/TL 15,3473 seviyesinden, euro/dolar da 1,12931 seviyesinden karşılık buldu.

Altın ve petrolde seyir gündemle şekilleniyor

Ons altın geçen haftayı Ağustos ayından bu yana en kötü performansıyla kapattıktan sonra yeni haftada da aynı şekilde seyretti. Fed’e dair beklentilerle baskılanan altın, dolardaki yükselişin durmasının desteğiyle yeniden yükselişe geçmişti. Ons altın, bugün 1.806 dolar civarında fiyatlanırken, gram altın Dolar/TL’nin geçen hafta 13,45-13,65 arasında dalgalanmasına karşın küreseldeki fiyatlamalarla gerilemişti. Yeni haftaya da aynı etkiyle başlayan gram altın 784 TL civarında karşılık buluyor.

Altı günlük yükseliş eğilimini sonlandıran Brent petrolün varil fiyatı önceki kapanışın yüzde 0,5 altında 88,7 dolardan işlem gördü.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle