• Ana Sayfa
  • Haber
  • Rusya-Ukrayna Geriliminde Son Perde: Ukrayna Parlamentosunda Türk Bayraklı Eylem

Rusya-Ukrayna Geriliminde Son Perde: Ukrayna Parlamentosunda Türk Bayraklı Eylem

 Rusya-Ukrayna Geriliminde Son Perde: Ukrayna Parlamentosunda Türk Bayraklı Eylem
Okunuyor Rusya-Ukrayna Geriliminde Son Perde: Ukrayna Parlamentosunda Türk Bayraklı Eylem

Son haftalarda Rusya ile Ukrayna arasında gerilim tırmanırken, dün akşam saatlerinde Ukrayna parlamentosunda dikkat çekici bir olay yaşandı.

Rada olarak da bilinen Ukrayna parlamentosunda vekiller ellerine aldıkları İngiltere, Danimarka, Türkiye, ABD, NATO, Çekya ve Kanada bayraklarını açarak bütün dünyaya bölgede yaşananları hatırlatırken müttefiklerine de teşekkür etti.

Son dönemde iki ülke arasındaki sınırda gerilim tırmanırken, Rusya’nın bölgeye 100 bin asker göndermesine tepki gösteren Ukraynalı vekiller, İngiltere, Polonya ve Hollanda’dan Rada’ya ziyarete gelen siyasilerin geldiği gün böyle bir eylem gerçekleştirdi.

Bayrak açan vekillerin Ukrayna’nın önde gelen partilerinden Avrupa Birlik Partisi’nden olduğu da kayıtlara geçti.

“Hedeflerimize destek verdikleri için minnettarız”

Yaşananlar dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy arasındaki görüşmeyi de adeta perçinledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, Johnson ile görüşmesinin içeriğine değinerek, “Başbakan Johnson ile Rusya’yı kontrol altında tutmanın yollarını ele aldık. Ayrıca Rus saldırganlığının caydırıcılığı için bir dizi adımlar değerlendirildi. Benim bu konuda fikrim biliniyor. İngiltere hükümetinin Rus saldırganlığına karşı yaptırımlarını güçlendirmeye karar vermesi İngiltere’nin durumu anladığını gösteriyor. Ayrıca İngiltere’ye Avrupa entegrasyonu hedeflerimize destek verdikleri için minnettarız. Görüşmemizin bir başka önemli konusu ordumuzun savunma anlamında güçlendirilmesiydi. Ukrayna, güçlü bir ordu inşa ediyor” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle