• Ana Sayfa
  • Haber
  • Resmi Gazete’de Yayımlandı: ‘Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı’ Kesin Korunacak Alan

Resmi Gazete’de Yayımlandı: ‘Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı’ Kesin Korunacak Alan

 Resmi Gazete’de Yayımlandı: ‘Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı’ Kesin Korunacak Alan
Okunuyor Resmi Gazete’de Yayımlandı: ‘Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı’ Kesin Korunacak Alan

Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı Doğal Sit Alanı’nın ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Diğer bir kararla da Sinop’un Erfelek ilçesinde bir taşınmazın acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan karara göre, Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı Doğal Sit Alanı, koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucu kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Kararda, kesin korunacak hassas alanın krokisi ile coğrafi sınır ve koordinatlarına ilişkin bilgiler de yer aldı.

‘Akdeniz fokları yaşam alanı’

Açıklamada, bölgenin doğal değerlerine dikkat çekilerek, hem ‘deniz kaplumbağaları üreme ve koruma alanları’ hem de ‘Akdeniz fokları yaşam alanı’ içinde kaldığına dikkat çekilerek, mahkemenin, aldığı kararla Gazipaşa sahillerinde tahribatın önüne geçildiği belirtilmişti.

Antalya ili, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde yer alan, Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı Doğal Sit Alanı Bakanlık Makamının 16.12.2021 tarih ve E.2478021 Olur’u ile “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “ Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan”ın tesciline ilişkin idari süreç başlatılmıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle