• Ana Sayfa
  • Haber
  • PKK’ya Karşı ‘Kış Kartalı’ Operasyonu: ‘Çok Sayıda Terörist Etkisiz Hale Getirildi’

PKK’ya Karşı ‘Kış Kartalı’ Operasyonu: ‘Çok Sayıda Terörist Etkisiz Hale Getirildi’

 PKK’ya Karşı ‘Kış Kartalı’ Operasyonu: ‘Çok Sayıda Terörist Etkisiz Hale Getirildi’
Okunuyor PKK’ya Karşı ‘Kış Kartalı’ Operasyonu: ‘Çok Sayıda Terörist Etkisiz Hale Getirildi’

MSB, Irak ve Suriye’nin kuzeyine hava harekatı düzenlendiğini duyurdu. ‘Kış Kartalı’ adı verilen harekat kapsamında Derik, Sincar ve Karacak bölgelerinde tespit edilen hedefler vuruldu. Milli Savunma Bakanı Akar, ‘Kış Kartalı Harekatı ile teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı. Arananalar listesinde her renkten çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi’ dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, Irak ve Suriye kuzeyinde teröristler tarafından üs olarak kullanılan Derik, Sincar ve Karacak bölgelerindeki terör yuvalarına karşı ‘Kış Kartalı’ hava harekatı icra edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kış Kartalı Harekatı ile teröristlerin bir kez daha Türk Silahlı Kuvvetleri’nin nefesini enselerinde hissettiğini belirtti.

Uçakların, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde teröristler tarafından üs olarak kullanılan Derik, Sincar ve Karacak bölgelerindeki terör örgütüne ait hedefleri vurmasının ardından personele hitap eden Akar, ‘Kış Kartalı Harekatı’nı başarıyla tamamladık.’ diye konuştu.

Bakan Akar, ‘Teröristler bir kez daha Türk Silahlı Kuvvetlerinin nefesini enselerinde hissettiler. Kış Kartalı Harekatı ile teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı. Arananalar listesinde her renkten çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi’ dedi.

Bakanlıktan açıklama yapıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak ve Suriye kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak için hava harekatı icra edildiği bildirildi.

Açıklamada, ‘Birleşmiş Milletler Antlaşmasının 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda, Irak ve Suriye Kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Derik, Sincar ve Karacak bölgelerindeki terör yuvalarına karşı ‘Kış Kartalı’ hava harekâtı icra edilmiştir’ denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘Kış Kartalı harekatında, ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargah ve eğitim kampları hedef alınmıştır. Harekatın planlama ve icrasında, sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterilmiştir. Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan harekat sonrası tüm uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüştür. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir.’

Askeri kaynaklardan elde edilen bilgilere göre harekat ile terör örgütüne ağır bir darbe vurulmuş oldu. Harekatta çok sayıda teröristin de etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle