• Ana Sayfa
  • Haber
  • Askeri Üniformalı Pınar Hanım’ın Atadede Çetesi Çökertildi: 5 Milyon Toplamışlar…

Askeri Üniformalı Pınar Hanım’ın Atadede Çetesi Çökertildi: 5 Milyon Toplamışlar…

 Askeri Üniformalı Pınar Hanım’ın Atadede Çetesi Çökertildi: 5 Milyon Toplamışlar…
Okunuyor Askeri Üniformalı Pınar Hanım’ın Atadede Çetesi Çökertildi: 5 Milyon Toplamışlar…

Askeri üniforma giyen ve bazı kamu kurumlarına ait kimlik taşıyan ‘Pınar Taşçı’ kod adlı Salice Fedakâr’ın ‘gizli’ oluşumu çökertildi.

“En tepede ‘Büyük Atadede’ var”

Güvenlik birimlerinin yaptığı çalışmalarda, kendini istihbaratçı olarak tanıttığı iddia edilen S.F.’nin de aralarında olduğu 370 kişiden oluşan bir yapılanma belirlendi.

Şebekenin “yurtiçinde ve yurtdışında iş bulma, yurtdışına gönderme, yatırım yapacak alanlar, devletle ilgili işleri yürütme” gibi vaatlerle nitelikli dolandırıcılık yaptığı tespit edildi.

Aralarında yargı mensubu, iş insanı, bürokrat, siyasetçi, özel sektör yöneticilerinin de bulunduğu oluşumun elebaşının ise ‘Pınar Taşçı’ kod isimli S.F. olduğu öne sürüldü.

Yapılan tespitlerin ardından Ankara merkezli olarak yapılan operasyonlarda “Atadedeler” ismini veren suç yapılanması ortaya çıkarıldı. Elazığ’da kurulan, faaliyet alanı ise İzmir olan örgüte yönelik operasyon yapıldı.

Fedakâr ile FETÖ’den ihraç eski üsteğmen Ali Eşki, Samsun’da birlikte yaşadıkları evde yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılan Fedakâr ve Eşki tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Resmi olarak başka biriyle evli olan Fedakâr’ın hamile olduğu da ortaya çıktı.

En tepede ‘Büyük Atadede’nin bulunduğu ve ‘Derin devletin ticari istihbarat ayağını yürütüyoruz’ diyen ‘gizli oluşuma’ üye olan 370 kişinin ismine de ulaşıldı. Bu kişilerden çoğu kendilerinin de mağdur edildiğini belirterek, emniyette mağdur sıfatıyla ifade verdi.

‘Üye olmak ve ayrılmak 10 bin lira’

Mağdurlar ifadelerinde, ‘Oluşumun başındaki kişiyi MİT’çi biliyorduk, hâkim ve savcıları orada görünce devlet adına hareket ediyorlar diye oluşuma üye olduk’ dedikleri belirlendi. Örgüt içinde aktif görev alan, toplantılara katılıp, yeni üyelerle tanışan o dönem İzmir’de görevli bir ağır ceza mahkemesi başkanı hâkimi ve 2 Cumhuriyet savcısı da belirlendi. Hâkimin Ankara’da, savcıların ise Amasya ve Kilis’te görev yaptıkları, bu isimlerle ilgili dosyanın soruşturma izni için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na gönderildiği öğrenildi.

En tepede Büyük Atadede yer alırken, elçi, başdede, sözcü dede, masa başkanları, saha başkanları gibi görevlendirmeler yapıldığı öğrenildi. İngiltere, Dubai, Küba ve Lübnan gibi masalar kurulup başkanlar atandığı belirlendi. Masa başkanlarının, gizli oluşuma üye olan ve yurtdışına çıkmak isteyenlerin işlemlerini yüksek miktarda para karşılığında yürüttükleri kaydedildi.

Örgüte üye olanları etkilemek için ‘gizem yaratıldığı’, yeni üye olanlara ‘Bağlılık ve yapacağınız çalışma ile büyük Atadede ile yüz yüze görüşebileceksiniz’ denildiği, ancak hiç kimsenin büyük Atadede ile tanışmadığı belirlendi. ‘Büyük Atadede’ diye birisinin olmadığı ‘hayali’ bir kişilik oluşturulduğu, üyeler arası oluşturulan ‘WhatsApp grubunda Büyük Atadede olarak kayıtlı telefon hattının Salice Fedakâr tarafından kullanıldığı, Fedakâr’ın, gruba ‘Büyük Atadede’ adına mesajlar attığı ortaya çıktı.

Örgüte üye olandan 10 bin lira alındığı, örgütten çıkmak isteyenlerin ise ‘konuşmamak kaydıyla’ yine 10 bin lira ödeme yaparak ayrılabildiği kaydedildi. Şu ana kadar 5 milyon liranın üzerinde para topladıkları belirlenen şüphelilerin bankalar üzerinden yaptıkları para transferleri MASAK tarafından incelemeye alındı. Şüphelilerin hesap hareketleri üzerinden yapılacak incelemenin ardından ‘vurgunun’ boyutunun ortaya çıkacağı bildirildi.

S.F. ile FETÖ’den ihraç eski üsteğmen A.E., Samsun’da birlikte yaşadıkları evde yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılan S.F. ve A.E. tutuklandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle