Sundance Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

 Sundance Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Okunuyor Sundance Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Bağımsız sinemanın en önemli festivallerinden Sundance Film Festivali’nde en iyiler açıklandı.

Bu yıl pandemi nedeniyle sanal ortamda gerçekleşen Sundance Film Festivali sona erdi ve kazananlar belirlendi.

Bu kez ödül seremonisi yoktu, kazananlar Twitter üzerinden duyuruldu.

Nikyatu Jusu’nun “Nanny” filmi “Drama” kategorisinde, Christine Choy’un “The Exiles” filmi ise “Belgesel” kategorisinden Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.

14 bin 849 başvuru arasından seçilen 84 uzun metrajlı film ve 59 kısa filme jüriler ve sanal izleyiciler oy verdi.

Bu yılın jüri ödülü kazanan filmlerinin yarısından fazlası kadın yönetmenler tarafından çekildi. Ayrıca kazananların 42%’si beyaz olmayan kişi tarafından yönetildi. Jusu, Chinonye Chukwu’dan sonra “Drama” dalında Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan ikinci siyah kadın oldu.

“Nanny” New York’ta ayrıcalıklı bir çift için çalışan belgesiz bir dadı olan Aisha’yı anlatıyor. Başrolde ise Anna Diop yer alıyor.

Filmden bahsedecek olursak: Anna, Senegal’deki oğlundan ayrılmanın getirdiği büyük üzüntüyle uğraşırken, şiddetli bir doğaüstü varlık gerçekliğini istila ederek Amerikan Rüyasını gerçekleştirmesi için tehdit eder.

İzleyici Ödüllerini kazanan işlerden öne çıkanlar arasında, Festival Favori Ödülü’nü de kazanan belgesel “Navalny” ve dramada yarışan “Cha Cha Real Smooth” yer aldı.

AppleTV+ aracılığıyla ABD dağıtım hakları satın alınan tek festival kazananı olan “Cha Cha Real Smooth”, yönetmen-yazar Cooper Raiff ve yapımcı-oyuncu Dakota Johnson tarafından yaratılan bir yetişkinlik çağı draması. Yakın zamanda terörist olarak adlandırılan ve hapsedilen muhalefet lideri Alexei Navalny’ye odaklanan, aynı adı taşıyan belgesel ise Rus anti-otoriter eylemciyi suikast girişiminden kurtulmasından kendi ülkesindeki en kötülerle yüzleşme kararını anlatıyor.

Sundance Film Festivali 2022 Kazananlar Tam Liste

Büyük Juri Ödülleri

Drama – “Nanny”

Belgesel – “The Exiles”

Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü: Drama – “Utama”

Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü: Belgesel – “All That Breathes” 

Seyirci Ödülleri

Drama – “Cha Cha Real Smooth”

Belgesel – “Navalny”

Dünya Sineması Seyirci Ödülü: Drama – “Girl Picture”

Dünya Sineması Seyirci Ödülü: Belgesel – “The Territory”

Seyirci Ödülü: NEXT – “Framing Agnes”

Festival Favorisi Ödülü

“Navalny”

Jüri Ödülleri – Yönetmen, Senaryo ve Kurgu

Yönetmen: Drama – “Palm Trees and Power Lines” / Jamie Dack

Yönetmen: Belgesel – “I Didn’t See You There” / Reid Davenport

Yönetmen: Dünya Sineması, Belgesel – “A House Made Of Splinters” / Simon Lereng Wilmont

Yönetmen: Dünya Sineması, Drama – “KLONDIKE” / Maryna Er Gorbach)

Waldo Salt Senaryo Ödülü: Drama – “Emergency” / KD Davila

Jonathan Oppenheim Kurgu Ödülü: Belgesel – “Fire Of Love” 

Özel Jüri Ödülleri

Özel Juri Ödülü: Drama, Uncompromising Artistic Vision – “blood”

Özel Juri Ödülü: Drama, Toplu Oyunculuk – “892” (John Boyega, Nicole Beharie, Selenis Leyva, Connie Britton, Olivia Washington, London Covington, ve Michael K. Williams)

Özel Juri Ödülü: Belgesel: Impact for Change – “Aftershock”

Özel Juri Ödülü: Belgesel: Creative Vision – “Descendant”

Dünya Sineması Özel Juri Ödülü: Belgesel, Documentary Craft – “The Territory” Dünya Sineması Özel Juri Ödülü: Belgesel, Excellence in Verité Filmmaking – “Midwives”

Dünya Sineması Özel Juri Ödülü: Drama, Innovative Spirit – “Leonor Will Never Die”

Dünya Sineması Özel Juri Ödülü: Drama, Oyunculuk – “Dos Estaciones” / Teresa Sánchez González

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle