• Ana Sayfa
  • Haber
  • Sabancı Holding Sigarayı Bıraktı: 30 Yıllık Ortaklıkta Son Anlaşma!

Sabancı Holding Sigarayı Bıraktı: 30 Yıllık Ortaklıkta Son Anlaşma!

 Sabancı Holding Sigarayı Bıraktı: 30 Yıllık Ortaklıkta Son Anlaşma!
Okunuyor Sabancı Holding Sigarayı Bıraktı: 30 Yıllık Ortaklıkta Son Anlaşma!

Sabancı Holding, Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük (PHILSA) ve Philip Morrissa Philip Morris Sabancı Pazarlama (PMSA) sermayesinde sahip olduğu payların tamamını, 2,74 milyar TL devir bedeli karşılığında Philip Morris’e sattı.

Tamamı Philip Morris’e geçti

Philip Morris International Inc. (NYSE: PM) (PMI) Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş.’deki (PHILSA) ve Philip Morris SA Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş.’deki (PMSA) hisselerinin kalan %25’ini satın aldı. PMI, 1990’ların başındaki kuruluşlarından bu yana PHILSA ve PMSA’nın çoğunluk (%75) hissedarı konumundaydı. Bu işlem sonucunda PMI, bağlı ortaklıkları aracılığıyla, hisselerin %100’üne sahip oldu.

Ne kadar ödendi?

Şirket’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

‘Rekabet Kurulu onayını takiben hisse devri 5 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilmiş ve aynı tarihte 2,747,308,823 TL’ye karşılık gelen satın alma bedeli ödenmiştir. Nihai satın alma fiyatı, PHILSA ve PMSA’nın 2021 mali yılı denetlenmiş sonuçlarına dayalı olarak, önceden belirlenmiş bazı düzeltmelere tabidir.’

30 yıllık ortaklık sona erdi

PMI Orta Doğu, Afrika ve Duty Free Başkanı Drago Azinovic, “1990’lı yılların başından bu yana çok başarılı bir ortaklık ilişkisi kurduğumuz Sabancı Yönetimine en derin teşekkürlerimizi sunarız. 30 yılı aşkın süredir Philip Morris Sabancı’ya ve çalışanlarına, aynı zamanda Türkiye’deki sosyal, ekonomik ve tarımsal programlara yatırım yapmaktayız. Yenilik, kalkınma ve dijital dönüşüm en büyük önceliğimiz. Söz konusu satın alma işlemi PMI’ın Türkiye’nin geleceğine ve ekonomisine olan güvenini ve bağlılığını yansıtmaktadır. Dünyanın 70 ülkesindeki milyonlarca sigara tüketicisi için olduğu gibi, Türk yetişkin sigara tüketicilerine de daha iyi alternatifler sunma arzumuz devam etmektedir” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle