Fed Ne Dedi? Piyasaları Nasıl Etkiler?

 Fed Ne Dedi? Piyasaları Nasıl Etkiler?
Okunuyor Fed Ne Dedi? Piyasaları Nasıl Etkiler?

Fed FOMC toplantı tutanaklarını açıkladı. Bu tutanaklar neden önemli?

Fed’in önceliklerini ve politikalarındaki görüş birlik ve ayrılıklarını yansıtıyor. İki konuda Fed üyelerinin görüş birliği olduğu göze çarpıyor.

Faiz artırımı beklenenden erken olacak

Fed’in dün yayınladığı Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Aralık 2021’de düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklarda, faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği vurgulandı.

Tutanaklarda, ‘Üyeler genel olarak, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerin daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın gerekebileceğini belirtti.’ ifadesi yer aldı.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de özel sektör istihdamı, geçen yılın aralık ayında 807 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş kaydetti.

Faiz artırımının martta başlama ihtimali yükseldi

Analistler, açıklanan son veriler ve tutanakların ardından Fed’in ilk faiz artışına mayısta gideceğine kesin gözüyle bakıldığını ancak, martta faiz artışına gidilebileceği ihtimalinin de oldukça yükseldiğini bildirdi.

Piyasa beklentilerinin, dün martta yüzde 67 ihtimalle 15 baz puan faiz artışı olduğunu ifade eden analistler, tutanaklar sonrası ise bu beklentilerin yüzde 76 ihtimalle 20 baz puana çıktığını kaydetti.

Fed’in bilançosu küçülecek

Tutanaklarda görülen üyelerin görüş birliğinde olduğu konular ise, birincisi faiz artırımlarının daha erken başlaması, ikincisi de Fed bilançosundaki küçülme. 

Tutanaklarda, bazı üyelerin faiz oranını artırmaya başlanmasının ardından bankanın bilançosunun boyutunu küçültmeye başlamanın uygun olabileceğini belirttiği aktarıldı.

Teknoloji hisseleri öncülüğünde satışlar izlendi

Sermaye piyasaları açısından olumlu bir gelişme olmadığı bilinirken, dün de piyasalarda bunun ilk etkileri teknoloji hafta başından bu yana satış ağırlıklı görülen teknoloji hisselerindeki satışların hızlanması ile görüldü ve etkisi Asya piyasalarında da devam etti. Bu düzeltme hareketinin de alım fırsatı yaratabileceği göz ardı edilmemeli 

Omicron varyantının ise toparlanmada görünümü çok değiştirmeyeceğine vurgu yapıldı. Daha bulaşıcı olan varyantının etkisinin ise daha kısa süreli olduğu konuşulurken, Türkiye dahil bir çok ülkede de karantina süreleri kısalıyor. 

Fed tutanaklarında ayrıca ABD’de tam istihdama vurgu yapılarak, ücret artışlarındaki görünüm ve tam istihdama yaklaşıldığı görüldü.

Sosyal medyada Fed yorumları

Bu dönemi unutmayalım

Fed’le şaka olmaz

Fed’in bize etkisi ne olur?

Fed’den ortodoks politikalara devam

Emtia fiyatlarına dikkat!

Fed tsunamisi geliyor

TL Fed’in farkında değil

Kısa Kısa.. “Fed Tutanakları Ne Dedi de Piyasalar Terse Döndü?” dinlemek isteyenlere

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle