• Ana Sayfa
  • Haber
  • Piyasalara Fed Darbesi: Kurlar Yükselişte, Borsa Güne Düşüşle Başladı

Piyasalara Fed Darbesi: Kurlar Yükselişte, Borsa Güne Düşüşle Başladı

 Piyasalara Fed Darbesi: Kurlar Yükselişte, Borsa Güne Düşüşle Başladı
Okunuyor Piyasalara Fed Darbesi: Kurlar Yükselişte, Borsa Güne Düşüşle Başladı

Dün Fed tarafından yayınlanan FOMC toplantı tutanaklarında yeni varyanta bağlı olarak ekonomideki toparlanma görünümünde değişiklik olması beklenmediği değerlendirildi. 

Arz sıkıntıları ve beklentilerin üzerinde seyreden enflasyon etkisiyle Fed’in faiz artışının daha erken olma ihtimalinin ise yükseldiği belirtildi. 

FOMC tutanaklarındaki mesajlar sonrasında küresel risk iştahının ve riskli varlıkların baskı altında kaldığı görüldü.

Yurt içinde ise gündem sakin olurken, borsa ve kurlarda oynaklığa dikkat çekiliyor.

Borsa İstanbul güne düşüşle başladı

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul’da yüzde 2,12 değer kazanan BIST 100 endeksi, günü 2.005,29 puandan tamamladı. 

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD’de ISM imalat dışı endeks başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.960 ve 1.930 seviyelerinin destek, 2.050 puanın ise direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi güne yüzde 0,94 oranında düşüşle 1.986,48 puandan başladı

Fed beklentileri değiştirdi

Fed’in dün yayınladığı Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Aralık 2021’de düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklarda, faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği vurgulandı.

Analistler, açıklanan son veriler ve tutanakların ardından Fed’in ilk faiz artışına mayısta gideceğine kesin gözüyle bakıldığını ancak, martta faiz artışına gidilebileceği ihtimalinin de oldukça yükseldiğini bildirdi.

ABD’nin getiri eğrisindeki dikleşme sonrası teknoloji yoğun Nasdaq endeksi yüzde 3,34 gerileyerek 25 Şubat 2021’den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

S&P 500 endeksi yüzde 1,94 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,07 değer kaybederken, yeni günün açılışında ABD’de endeks vadeli işlem kontratları satıcılı seyrini devam ettirdi.

Avrupa’da bugün yoğun veri takvimi yatırımcıların odağına yerleşirken, dün Fed tutanakları öncesi kapanan pay borsalarda pozitif bir seyir izlendi.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,16, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,74, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,81 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,74 değer kazandı. Avrupa endeksleri bugün vadeli işlemlerde ise negatif seyretti.

ABD borsalarındaki satıcılı seyir, Asya pay piyasaları ile yeni güne de taşındı. Satışlar, özellikle teknoloji hisselerinde yoğunlaşırken, Asya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Omicron varyantıyla artan vaka sayıları sonrası uygulamaya alınan kısıtlamalar da risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Asya’da bugün açıklanan makroekonomik verilere göre Japonya’da hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 52,1’e, Çin’de ise 53,1’e çıktı.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,66, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,17, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,33 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,98 değer kaybetti.

Dolar ve Euro yükselişte

Dolar/TL ise dün günü yüzde 1,78 artışla 13,6615’ten tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,71 seviyesinde işlem gördü.

Söz konusu fiyatlamalar hafta başından bu yana tahvil piyasasında etkili olan satışları desteklerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,73’e çıktı.

09.50 itibarıyla dolar/TL yüzde 0,86 oranında yükselişle 13,7858, euro/TL ise 0,84 oranında yükselişle 15,5944 seviyesinden işlem gördü.

Altın ve petrole Fed darbesi

Kripto paralar ve emtia fiyatlarında da Fed açıklamaları sonrası geri çekilmeler yaşanırken, Bitcoin dünkü yüzde 5’lik düşüşün ardından yeni günde de yüzde 2,3 azalışla 42.980 dolardan işlem gördü. 

Fed’in hızla artan enflasyonu frenlemek için daha erken ve daha hızlı faiz artırımına gidebileceğinin sinyalini vermesi ve faiz artırımına başladıktan hemen sonra bilançosunu küçültmeye başlamayı tartışması altın fiyatını geriletti. 

1.830 dolar/ons direncine doğru yukarı hareketin tersine dönmesine yol açan Fed açıklamalarının ardından spot altın 1.806,11 dolar ons ile dünkü kapanışın yüzde 0,23 altında işlem gördü.

Analistler, Omicron varyantının vaka sayılarında büyük artışa yol açmasının spot altın fiyatına destek vermeye devam ettiğini, bu ortamda altın fiyatının ilk destek olan 1801 dolar/ons seviyesinin üzerinde tutunmaya devam etmesini bekliyorlar. Bu desteğin kırılması halinde ise 1782 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilme hedeflenebilir.

ABD’de API’nin ardından DOE’nin verilerinin de akaryakıt stoklarında artışa işaret etmesinin talep konusunda yarattığı endişeler petrol fiyatlarını geriletti.

Fed’in faiz oranlarının piyasanın öngördüğünden daha çabuk artırılabileceğine işaret eden FOMC tutanaklarının yarattığı endişeler, ABD Hazine kağıdı getirilerinin yükselmesi de petrol fiyatlarını aşağı çekti.

ICE’de Mart vadeli Brent petrolünün varil fiyatı bu sabah 79,63 dolar seviyesini gördü. Düne göre 1,1 dolar düşüşle 79,70 dolardan işlem gördü. NYMEX’de Şubat vadeli Batı Teksas petrolü de düne göre 1 dolar kayıpla 76,85 dolar/varil seviyesinde. 

Brent petrolü için ilk destek 79,59 dolar/varil, buranın aşağı kırılması halinde 78,8 dolar varil seviyesine kadar bir geri çekilme olabilir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle