• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kazakistan’ın Gezisi mi Oluyor? Akaryakıt Protestoları Tüm Ülkeye Yayıldı

Kazakistan’ın Gezisi mi Oluyor? Akaryakıt Protestoları Tüm Ülkeye Yayıldı

 Kazakistan’ın Gezisi mi Oluyor? Akaryakıt Protestoları Tüm Ülkeye Yayıldı
Okunuyor Kazakistan’ın Gezisi mi Oluyor? Akaryakıt Protestoları Tüm Ülkeye Yayıldı

Kazakistan’da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatlarına gelen zamların ardından başlayan protestolar giderek şiddetlenirken Almatı kentinde belediye binasına giren göstericiler binayı ele geçirmeye çalışıyor.

Sputnik muhabirinin olay yerinden aktardığına göre çok sayıda gösterici, Almatı belediyesi binasını ele geçirme girişiminde bulunurken güvenlik güçleri, öfkeli kalabalığa göz yaşartıcı bombalarla müdahale ediyor.

Göstericilerin belediye binasına girdiği görüntüler

Protestocular, ülkenin diğer bir büyük kenti Aktobe’de de belediye binası ele geçirdi.

2 hafta OHAL ilan edilen ülkede 200’den fazla kişi gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ayrıca ülkenin en büyük kenti Almatı ve petrol zengini Mangistau bölgesinde, polis ve eylemciler arasında çıkan çatışmaların ardından 2 hafta olağanüstü hal ilan etti.

Almatı ve Mangistau’da 23:00-07:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre Tokayev daha önce Facebook hesabından yayımladığı videoda sukûnet çağrısı yapmış ve ‘İçerden ve dışarıdan provokasyonlara gelmeyin. Hükümet binalarına saldırı çağrıların uymayın. Bu ceza alacağınız bir suçtur. Hükümet devrilmeyecek ama bu çatışmaya da ihtiyacımız yok’ demişti.

Polis, yakıt fiyatlarındaki artışını protesto edenlere karşı Almatı’da gece geç saatlerde göz yaşartıcı gaz kullandı. 200’den fazla kişinin de gözaltına alındığı açıklandı.

Kazakistan’daki protestolardan yansıyan bazı kareler ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle